ЕВРОЛИГА: Реал понизио Галату, Пирејци славили у Милану

Кошаркаши мадридског Реала без милости протутњали су Истанбулом, понизивши Галатасарај са 107:71 (24:20, 33:14, 20:25, 30:12). Мадриђани су од почетка до краја меча били у вођству, оставивши домаћина без најмање наде да могу до тријумфа.
Од самог старта дуела било је јасно да ће изабраници Пабла Ласа без већих проблема доћи до тријумфа, пошто су после четири минута повели са 8:2. Предност стечену на отварању меча, гостуи су рутински одржавали, иако је Галатасарај с времена на време покушавао да ухвати резултатски прикључак.

Неизвесност, ако је уопште и било имајући у виду ситуацију у којој се Галатасарај налази, нестала је у прва три минута друге деонице, када је Реал серијом 10:0 отишао на 34:20, после чега турском тиму није било повратка.

Најефикаснији у победничком тиму били су Руди Фернандез са 17, поен мање постигао је Ноћиони, Џејси Керол је убацио 15, док су са по 14 поена меч завршили Серхио Родригез и Ајон, док су код домаћина са двоцифреним кошгетерским учинком били Јанг са 19, Арслан са 17 и Гонлум са 15 поена. Српски интернационалци Владимир Мицов и Зоран Ерцег сусрет су завршили са шест, односно два поена.

Рутинску победу остварио је и Олимпијакос на гостовању Арманију у Милану (83:74), па је поново преузео вођство у групи Ф, а Уникаха је на домаћем терену после праве драме у завршници надиграла Ефес (93:90) и дошла до друге победе којом је зачеље на табели препустила екипи Арманија.

Уникаха је целим током сусрета била у предности, која је средином треће деонице износила 14 поена – 57:43. Ипак, изабраници Душана Ивковића су серијом 8:0 успели да ухвате резултатски прикључак и у последњу деоницу уђу са минусом три поена (63:60).

Последњи квартал меча је прошао у резултатској клацкалици, тим из Малаге је одржавао плус до последња два минута меча, када је Ертел поенима донео прво вођство Ефесу – 83:82. Међутим, наредна два напада тим из Истанбула је прокоцкао, па је Уникаха 90:87, 9.9 секунди пре краја. Када је Ертел тројком 5.8 секунди пре последњег звука сирене погодио тројку чинило се да ће победника одлучити додатних пет минута, а да тако не буде побринуо се Тулсон тројком у последњој секунди утакмице.

Српски центар Ненад Крстић меч је завршио са 14 поена, уз девет скокова, док је Ертел био први стрелац Ефеса са 23 поена. У победничком тиму најефикаснији је био Тулсон са 25, Стефансон је додао 15, а Кузминскас 13 поена.

Резултати:

Е група:
Галатасарај – Реал Мадрид 71:107 (20:24, 14:33, 25:20, 12:30)
Одиграно у четвртак: Црвена звезда – Макаби 89:76, Панатинаикос – Барселона 77:81.
Одиграно у среду: Алба – Жалгирис 80:72.
Табела: Реал Мадрид 8-1, Барселона и Макаби 6-3, Панатинаикос 5-4, Алба 4-5,
Жалгирис 3-6, Црвена звезда и Галатасарај 2-7.

Ф група:
Армани Милано – Олимпијакос 74:83 (12:22, 20:20, 24:24, 18:17)
Уникаха – Ефес 93:90 (22:15, 30:25, 11:20, 30:30)
Одиграно у четвртак: Фенербахче – Нижњи Новгород 92:79, Лаборал Кућа – ЦСКА Москва
74:81.
Табела: Олимпијакос 8-1, ЦСКА и Фенербахче 7-2, Лаборал и Ефес 4-5, Нижњи Новгород, Уникаха и Армани 2-7.

У утакмицама 10. кола следеће недеље играју Галатасарај – Црвена звезда, Барселона – Макаби, Реал Мадрид – Алба, Жалгирис – Панатинаикос (Е група), Нижњи Новгород – Лаборал Кућа, ЦСКА Москва – Ефес, Армани – Уникаха и Олимпијакос – Фенербахче (Ф).