Чудо у Лисабону – Србија је на Светском првенству!

Португал – Србија (фото: Profimedia)

Фудбалска репрезентација Србије пласирала се на Светско првенство у Катару 2022. победом над Португалијом у Лисабону резултатом 2:1.
Србију је на Мундијал водила само победа на неугодном гостовању, а она је дошла голом Александра Митровића у 90. минуту.
Орлови су тријумфом у Лисабону изборили директан пласман на СП, док ће Португалци морати у бараж из Групе А.
Претходно су стрелци били Ренато Санчес у другом и Душан Тадић у 33. минуту.

Утакмица је почела катастрофално по Србију, пошто је наша репрезентација примила гол већ у другом минуту.
Бернардо Силва је извршио притисак и узео лопту Гудељу, успут направивши мање-више очигледан фаул који судија Орсато није видео.
Лопта је завршила код Рената Санчеса, а он је рутински матирао Рајковића за 1:0 за домаћина.

Због реакције на фаул над Гудељом селектор Стојковић је добио жути картон, а Србија није клонула духом и успела је да се убрзо консолидује.
Много прилика виђено је на обе стране током првог полувремена, а највећу за Србију у првих 15 минута имао је Влаховић, који је задрмао стативу.
У 13. минуту су Орлови умало примили нови гол после нове лоше реакције Гудеља, али је Рајковић зауставио ударац Роналда.
Србија је наставила да напада, имала је неколико полу-прилика, али се све углавном завршавало лошим центаршутевима, што Живковића, што Костића.
У 33. минуту је, ипак, коначно притисак уродио плодом.
Влаховић је на себе навукао тројицу противничких дефанзиваца, лопта се одбила до Лукића, а он је вратио повратну Тадићу који је са ивице шеснаестерца матирао несрећног Патрисија, којем је лопта исклизнула из руку – за 1:1.

До краја полувремена Португалци су били бољи ривал, али се на крају на паузу отишло са поприлично реалним нерешеним резултатом.
Пикси је на полувремену решио да избаци посрнулог Гудеља и да га замени Митровићем, нападачем који није почео утакмицу јер се није осећао добро.
Прва прилика у другом полувремену била је испред гола Србије, али је Санчес у 52. минуту шутирао директно у Рајковића.
Наставиле су да нападају обе репрезентације, било је доста прилика, али ниједна колосална.
Вероватно највећу у тим тренуцима меча пропустио је Влаховић у 77. минуту, када је са десетак метара напуцао Данила и тиме пропустио прилику да реши питање победника.

А, онда… Када су сви мислили да ће Португалија, која је у последњих двадесетак минута играла бункер, ремијем проћи на Мундијал, десило се чудо.
Стадион Да Луж је занемео када је у 90. минуту Тадић погодио Митровића у теме, а најбољи стрелац у историји Србије још једном затресао мрежу противника.

Орлови су издржали током четири минута надокнаде, Митровић је добио жути за скидање дреса – и кренуло је енормно славље.
Жреб за Светско првенство биће одржан у Дохи 1. априла 2022. године.