ЗАШТО ЈЕ ЗЛОЧИН ШТО ЈЕ СРЕЋА ПОГЛЕДАЛА СРБИЈУ? Ово су неке од ситуације у којима је наша земља брутално оштећена

МНОГО је страница кроз историју исписано о томе када је Србија била оштећена у неком такмичењу. Зато нас све изненаде ситуације када “воденица окрене у нашу корист”.

Прича се и причаће се о утакмици квалификација за Светско првенство у којој је Португалија у завршници оштећена за победу (2:2). Много ће се дуже ово анализирати него што би у случају да је ситуација била окренута, да је нама поништен гол.

Судија Дани Макели није признао гол Кристијану Роналду у последњим секундама меча. Португалац је бацио капитенску траку и напустио терен стадиона Рајко Митић, а Дани Микели и његови помоћници биће предмет жалбе ФС Португала у УЕФА.

Но, вратимо се у прошлост, када је безброј пута Србија оштећена.

ШПАНИЈА – ЈУГОСЛАВИЈА 1982. (Светско првенство)

Почећемо на Мундијалу 1982. године тада је направљена огромна неправда на штету Југославије. Дуел против Шпаније игран је у Валенсији на стадиону Луис Казанова. Гудељ је Србији донео вођство у 10. минуту. Потом је судија Лунс Соренсен окренуо мреч у другом правцу. Прекршај Велимира Зајеца над Алонсом, очигледно начињен најмање метар изван казненог простора, окарактерисао је као једанаестерац. Шутирао је Хуанито, промашио је гол, а да се не ради о случајној грешци показао је судија само минут касније када је поновио пенал. Соренсен захтева да се пенал понови под изговором да је Пантелић кренуо са гол-линије пре него се ударац извео иако није ни пипнуо лопту. У другом покушају Хуанито је био прецизан. У тешкој, рововској борби, пресудио је Енрике Саура голом средином другог полувремена, а тај пораз је је практично коштао Југославију елиминације са Мондијала.

ТУРСКА – ЈУГОСЛАВИЈА 2010. (Светско првенство)

Једна од највећих неправди у југословенском спорту догодила се у дворани “Синан Ердем”. Тог 11. септембра Србија је у полуфиналу Светског прванства наспрам себе имала велику Турску. Није наша репрезентација наспрам себе имала само публику већ и судије. У драматичној завршници Арслан је најпре слободним бацањима увео тимове у последњи минут уз 79:77 за Турску, а када је коначних 60 секунди почело, најпре је наш некадашњи капитен Ненад Крстић био “половичан” са пенала, да би Марко Кешељ са исте те позиције донео 80:79 Србији. Након минута одмора лопту добија Керем Тунчери, пролази уз аут-линију и иако је једном ногом изашао ван игралишта, судије то неким чудом “нису приметиле”. Уз ту невероватну одлуку арбитара акција је настављена, па је кош који је Тунчери постигао пред последњи звук сирене постао – кош за велики тријумф репрезентације Турске.

МАЈКЛ ФЕЛПС – МИЛОРАД ЧАВИЋ 2008. (Олимпијске игре у Пекингу )

Када неко помене Олимпијске игре у Пекингу, прва асоцијација је Милорад Чавић. И оно чувено финале на сто метара делфин у којем је Србин неправедно остао без злата. Ако погледамо званични резултат после финалне трке Мајкл Фелпс је тријумфовао у времену 50,58, док је Чавић освојио сребро са стотинком заостатка. „Омега“ је годину дана након трке саопштила да је Чавић први дотакао тастер на циљу, али да је Фелпс то учинио снажније, па је његов ударац пре регистрован.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО У ПЛИВАЊУ 2008. (Милорад Чавић)

Ајндховен, Београд — Пливач Милорад Чавић суспендован је данас са ЕП јер је на церемонији проглашења носио мајицу са натписом “Косово је Србија”. Дисциплинска комисија Европске пливачке федерације оценила је да је Чавићев гест “чиста политичка акција и повреда правила”.

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО У АТЛЕТИЦИ ЛОНДОН 2017. (Ивана Шпановић)

Након узбудљиве завршнице у финалу наша најбоља српска атлетичарка Ивана Шпановић остала је без медаље на Светском првенству у Лондону. Она је у финалу заузела четврто место. Иако је у снимку изгледало да је Ивана у последњој серији скочила преко седам метара, званични подаци показали су да је то био скок од 6,91 метара. Ивани се при доскоку одвојио доњи део стартног броја од дреса и оставио траг у песку који је био битно краћи од оног где је и стварно доскочила. Тако је Шпановић у узбудљивом расплету прво остала без треће узастопне бронзе на светским првенствима, а потом можда и без титуле светске првакиње. Представници Атлетског савеза Србије у Лондону, уложили су жалбу на измерен последњи скок Иване. Додела медаља је била одложена али је на крају жалба ипак одбијена.

СРБИЈА – ШВАЈЦАРСКА 2018. (Светско првенство)

Феликс Брих остаће урезан у сећању свих љубитеља фудбала, а за многе је државни непријатељ број један. Играо се меч Србије и Швајцарске на Светском првенству у Русији. Био је 66. минут, два играча Швајцарске обгрлила су Митровића у казненом простору, а Брих то није окарактерисао ни као довољан разлог да бар погледа ВАР снимак.

НОВАК ЂОКОВИЋ 2020. (Ју-Ес Опен)

Новак Ђоковић је потпуно случајно погодио даму у улози линијског судије због чега је дисквалификован! Српски тенисер је након изгубљеног брејка послао лоптицу иза себе и погодио судију Лауру Кларк, није било агресије и намере, али је готово у нокдаун бацио поменуту даму. Неколико десетина минута трајало је доношење одлуке коју су напослетку насред терена изнели српском тенисеру, а он је отишао до Карења Буста пружио му руку и напустио терен.

Којих се примера судијских неправди ви сећате? Пишите нам у коментару…