Српкиње су шампионке Европе!

Фото : ФИБА

Женска кошаркашка репрезентација Србије је освојила златну медаљу на Европском првенству победом у финалу над Француском резултатом 63:54!

Српкиње су одиграле сјајну утакмицу у Валенсији, у једном моменту су имале и 17 поена предности, али су касније дозволиле ривалкама да учине меч неизвесним.

Соња Васић, репрезентативка Србије, проглашена је за најбољу кошаркашицу Европског првенства.

На крају је тим селекторке Марине Маљковић успео да преузме контролу у завршници и да оствари велику победу, која доноси и другу златну медаљу за Србију на првенствима Европе.

Прва је освојена пре шест година, баш у дуелу са Француском.

Србија је бриљантно одиграла целу утакмицу, осим у појединим моментима где су ривалке успеле серијама поена да се приближе.

Ипак, српске кошаркашице су успеле да пронађу ритам у финишу, нису дозволиле противницама да пронађу начин да се потпуно врате у игру, одбрана је била на високом нивоу, а велико охрабрење српском тиму дао је и добар шут за три поена.

Најефикаснија у екипи Србије била је Ивон Андерсон са 18 поена, феноменално је дириговала игром у другом полувремену, а у последњој деоници је сјајним минијатурама одржавала разлику у поенима.

Капитенка Јелена Брукс је одиграла на свом препознатљивом нивоу, након неколико лоших партија, носила је екипу током целе утакмице, а у финалном кварталу је имала довољно концентрације да мирно пронађе пут до коша, када то нико није могао.

Утакмицу је завршила са 15 поена и пет скокова, а двоцифрени учинак имала је и сјајна Соња Васић, чак и близу трипл-дабл учинка са 12 поена, осам ухваћених лопти и шест успешних додавања.

Вреди истаћи спектакуларан наступ Ане Дабовић, убацила је три тројке, за девет поена, а две су биле посебно важне у трећој деоници, у узастопним нападима.

Одличне минијатуре су забележиле Маја Шкорић и Невена Јовановић, а прави чувар обруча била је Тина Крајишник, са 13 скокова.

На другој страни боља од осталих била је Валеријан Вукосављевић, супруга бившег српског кошаркаша Филипа Вукосављевића са 15 поена, док је Марин Јохан уписала 13.

Србија је одлично почела утакмицу, одбрана је била на нивоу, као и досад, а одлично је било видети да „ради“ и шут за три поена, пошто су по једну тројку погодиле Васићева и Дабовићева.

После прве четвртине Србија је имала три поена вишка, та разлика је на полувремену порасла на пет поена, а у трећој је стигла и до 17, све до опуштања у финишу када је Француска серијом поена обезбедила себи једноцифрен дефицит пред финални квартал.

Свечани дочек српских хероина заказан је за понедељак у Београду, испред Скупштине Града Београда од 20.00.