Србија је у финалу Светског првенства!

Getty © Yong Teck Lim

Кошаркаши Србије пласирали су се у финале Светског првенства! “Орлови” су савладали Канаду са 95:86

Кошаркашка репрезентација Србије бориће се за светски трон пошто је у полуфиналу победила Канаду резултатом 95:86.

“Орлови” су одиграли фантастичну утакмицу, срушили можда и најбољу селекцију на првенству, обезбедили медаљу и бориће се за титулу.

Селектор Светислав Пешић извукао је максимум из момака, који су изгарали од првог до последњег минута и потпуно заслужено се вратила где јој је и место – у сам врх светске кошарке.

Од првог минута меча, Србија је потпуно контролисала темпо и држала ривала на “кратком ланцу”.

Нису “орлови” дозволили Канади да се распуца, да дође до лаких поена и њима препознатљиве игре.

Већ после десет минута кошарке, предност изабраника Светислава Пешића износила је осам поена.

Канада је тражила начин да се резултатски додатно врати у меч, покушавала са линије за слободна бацања да уђе у ритам и смањи разлику, али им није полазило за руку.

Уласком Алексе Аврамовића, прва звезда Канаде ушла је у проблеме са личним грешкама, а северноамерички тим у велике проблеме у организацији напада.

Србија је сурово казнила тај празан ход, па је предност из минута у минут расла и у самом финишу првог полувремена износила 15 поена.

Опуштања у наставку меча није било, упркос великој жељи квалитетног ривала.

Брукс је са две тројке наговестио да Канада иде на све или ништа, али је након пар минута у којима је повезивала редове, Србија поново имала потпуну контролу над резултатом и утакмицом.

Велики број играча Србије је преузимао одговорност у различитим моментима. На моменте Добрић, потом Богдановић, Гудурић, Аврамовић и Милутинов, имали су своје бравуре и поене којима су одбијали налет ривала.

Како се меч ближио крају, шансе Канаде за повратак су се смањивале, да би на крају и потпуно биле угушене.

Српски тим предводио је капитен Богдан Богдановић са 23 поена (3/4 тројке) и трећи пут узастопно је проглашен за играча утакмице. Међутим, сви момци су дали изузетан допринос и једнако су заслужни за пласман у финале.

Огњен Добрић је “гризао” на оба краја терена – завршио је на 16 поена (7/11 из игре), исто колико је имао и Никола Милутинов, који је комплетирао дабл-дабл са 10 скокова.

Марко Гудурић је постигао 12, два више од Алексе Аврамовића који је “покидао” у одбрани и потпуно растурио спољну линију противничке екипе. Украо је две лопте и у “џеп” ставио Шеја Гилџус-Александера.

Управо је Гилџус-Александер требало да буде најбољи код Канаде, али није, убацио је “само” 15 поена. Најефикаснији је био Ар-Џеј Берет са 23, а Дилон Брукс је додао 16.

Србија је уписала историјску победу и поново се вратила тамо где јој је место, у сам врх светске кошарке.

“Орлови” су изборили финале Мундобаскета, први пут после 2014. године, чиме су аутоматски обезбедили медаљу на Светском првенству у Манили.

Противник у финалу биће им бољи из дуела Немачке и САД.