Србија изборила пласман на Европско првенство – Бугари намучили Орлове

@ sputnikportal.rs

Фудбалска репрезентација Србије изборила је пласман на Европско првенство у Немачкој 2024. године захваљујући ремију са Бугарском у Лесковцу 2:2 (1:0). Далеко теже него што се очекивало, у једном резултатском ролеркостеру, успели су Пикси и његови ученици да остваре циљ и домогну се пласмана на ЕП, први пут од 2000. године.
Довољан је био и бод Србији на новоизграђеном стадиону „Дубочица“ у Лесковцу, али су Тадић, Митровић и остали, желели пред нешто мање од 2.000 навијача, због казне УЕФА, да тријумфално с југа Србије „овере визу“ за ЕП и одлете у Немачку.
И тако се чинило, од почетка и после првог полувремена, али је уследио тотачни шок и тотални преокрет у режији, испоставиће се, нимало наивних Бугара. Ипак, бод је успео да исчупа Срђан Бабић голом у 82. минуту, док су Мађари одиграли поштено до самог краја и преокренули су против Црногораца – 3:1 (0:1), у мечу који за њих није имао резултатски значај.
Изненадио је Пикси саставом, јер се међу стартерима није нашао обично неизоставан члан прве поставе Страхиња Павловић. Уместо њега од првог минута у срцу одбране нашао се Срђан Бабић.
И, одлично се штопер Спартака из Москве снашао у тандему са Милошем Вељковићем и Николом Миленковићем. Пленио је сигурношћу и показао је да Пикси и Србија могу да рачунају на њега.
Иако су Бугари у Лесковцу истрчали на терен са тројицом нападача, док је Пикси остао доследан формацији 3-4-2-1, Орлови су били ти који диктирају дешавања на терену и који нападају.
Као плод такве игре стигао је и гол у раној фази сусрета. Константно је Србија нападала с леве и десне стране преко Костића и Живковића који су дејствовали с крилних позиција, а до предности је наш национални тим стигао после корнера који је извео капитен Душан Тадић.
Послао је одличну лопту у петерац гостију, Гудељ је уздрмао пречку, да би се на одбијену лопту само „поклонио“ Милош Вељковић.
Симболично, тек штопер који годинама игра у Немачкој у дресу Вердера из Бремена, био је човек који је први „чекирао“ карту Србији за лет ка Европском првенству у Немачкој.
Наставила је Србија да атакује га колу Наумова, али је управо у јеку тих напада „севнула“ контра Бугара када су фудбалски Богови били наклоњени Орловима.
Кирил Десподов је упутио страховит ударац, „пропала“ је лопта, која је чини се закачила неког од наших играча у блоку, и одбила се од пречку у стативу. Лако је могло да буде 1:1, док је голман Вања Милинковић-Савић непомично посматрао чудан лет који је лопта имала.
У наставку сусрета тотални шок и тотални преокрет у режији Бугара. Србија је поново испољила све своје бољке. Русе је изједначио у 59. минуту на асистенцију Колева, да би тачно 10 минута касније Десподов после кардиналне грешке наше средње линије, донео вођство Бугарској.
Стрепели су Орлови за пласман на Европско првенство. Црна Гора је водила против Мађарске, али се у тренуцима када се дошао преокрет у Лесковцу, исто догодило у Будимпешти. Собослај је с два гола за минут успео да шокира “соколове”.
Уместо сигурног лета на ЕП после 24 године, уследила је нервоза и драма. Пикси је код 1:1 извукао из игре Филипа Ђуричића, уместо њега је на терен послао Душана Влаховића. Желео је да заиграмо још офанзивније, а то се испоставило као погрешна одлука. Казнили су нас убрзо Бугари и повели 2:1.
Ипак, Срђан Бабић је у 82. минуту погодио и сачувао част Србије. Највиши у скоку био је штопер московског Спартака на асистенцију капитена Душана Тадића из корнера – 2:2. До краја су мреже мировале, а како је Мађарска савладала Црну Гору резултатом 3:1, тако је било јасно да је циљ остварен и да ће Србија заиграти после дуже од две деценије на Европском првенству.
Драган Стојковић Пикси исписао је историју као први селектор који је одвео национални тим на два везана велика такмичења, али Бугари у Лесковцу остају као опомена пред Немачку 2024. године.
Ток сусрета могли сте да пратите уживо уз Спутњик у текстуалном преносу.