Силовити Ђоковић до троструког славља – 10. Аустралија, 22. Грен слем и повратак на врх АТП листе!

Sputnik

Новак Ђоковић је победио Стефаноса Циципаса у финалу Аустралијан опена (6:3, 7:6, 7:6) чиме је стигао троструког славља – од понедељка ће поново бити најбољи тенисер на АТП листи, јубиларни десети пут је тријумфовао у Аустралији за укупно 22. Грен слем трофеј чиме је изједначио рекорд Рафаела Надала.

Ђоковић је продужио свој низ непоражености у Аустралији и бриљантном партијом у финалу против Циципаса потврдио је оно што се већ одавно зна – да је најбољи играч у историји тениса, а то сада потврђују и статистички параметри.

Ђоковић је успео да се изједначи са досадашњим усамљеним рекордером по броју Грен слем титула, великим ривалом Рафаелом Надалом и сада заједно предводе ту листу са по 22 пехара у колекцији.

Уз то, Ђоковић ће од понедељка бити први тенисер на АТП листи, а биће уписан и у историју Аустралијан опена као први играч који је успео двоцифрени број пута да буде победник у финалу, укупно десет.

Српски тенисер је у дуел ушао без завоја на левој бутини који га је пратио од почетка турнира и деловао је потпуно спремно за све изазове, а 11 година млађи ривал је свакако хтео да му их приреди што више.

Новак је изненадио противника, променио је начин игре у односу на претходни део турнира, стао је у дефанзиван положај и агресивно реаговао са основне линије, што је Циципаса оставило без шансе да диктира темпо.

Ђоковић је први сервирао у дуелу и био је сигуран у уводном гему, а своје намере је показао већ у наредном када је стекао две брејк лопте.

Није форсирао, дозволио је ривалу да напада и радио оно што најбоље зна – поставио је зид о који су се одбијали готово сви ударци противника.

Брејк је Ђоковић направио у четвртом гему, видела се нервоза у ритму Циципаса и као резултат тога стигла је дупла сервис грешка што је значило предност Ђоковића од 3:1.

Деловало је да Новак може да нападне и наредни сервис гем противника, пошто је потврдио брејк, али је Циципас успео да „преживи“ непријатну ситуацију и задржи ниво почетног ударца.

Лако је Ђоковић решавао своје гемове, потпуно је контролисао ритам игре и у деветом гему је искористио прву прилику да заврши сет, за свега 36 минута, са убедљивих 6:3.

За разлику од претходних дуела, Ђоковић је променио приступ у односу на досадашњи ток турнира, играо је без претераних напада, али са агресивном дефанзивом са основне линије која је његов заштитни знак кроз целу каријеру.

Тек у трећем гему другог сета, 12. у целом мечу, Циципас је успоставио контролу над својом игром и разорним форхендима се реванширао Ђоковићу за „нулу“ из претходног, а у наредном је умало и напао после две грешке српског тенисера из бекхенда.

Новак је издржао први већи тест у мечу, имао је велику шансу у наредном гему да дође до брејк прилике, али је то пропустио, пославши лоптицу из мрежу након другог, не тако јаког, сервиса противника.

У наредна три било је потешкоћа за Ђоковића, као да је проценио да нешто није у реду са његовом игром и тражио је савете од тренера Горана Иванишевића, чак се и изнервиравши јер ментор није имао шта да каже.

У седмом је чак и пао, срећом без последица, а у осмом је успео да натера Циципаса на грешку чиме је спречио потенцијалну брејк лопту, али у наредном није добио ни промил шансе да нападне сервис ривала.

Са великим проблемом се Ђоковић суочио у десетом гему, не само да није добијао повратне информације од тренера, већ је поене ометала и публика, због чега је српски тенисер жестоко побеснео и упутио је праву салву псовки ка трибинама.

Није моменат нервозе успео да искористи Циципас, стигао је чак до брејк и сет лопте, али је Ђоковић успео да врати баланс и да спречи неочекивани крај другог сета који је стигао до тај-брејка.

А у додатном периоду, права драма – тенисери нису успевали да сачувају поене на свој сервис и у размени нервозе боље је прошао Ђоковић, стекао је две сет лопте и већ прву искористио за велику предност од 2:0.

Између сетова Ђоковић је отишао у свлачионицу и задржао се дуже од шест минута, а повратак на терен му није пријао јер је одмах на старту трећег сета дозволио брејк ривалу, својим грешкама, али је већ у следећем анулирао заостатак, фантастичним ударцима, претежно из бекхенда за изједначење на 1:1.

До предности од 3:2 Новак је стигао без изгубљеног поена, завршио је тај гем дроп ударцем и било је време да поново нападне сервис ривала како би га потпуно сломио, али је Грк успео да неутралише налет и одржи егал, а Ђоковић је затим уписао нови гем са „нулом“.

Није имао Новак ни промил шансе за напад у наставку, Циципас је успевао да одбије налете и сет је отишао у тај-брејк.

Силовито је Ђоковић ушао у одлучујући период, повео је са великих 5:0, ривал је успео да повеже неколико поена, али је српски тенисер на крају искористио трећу меч лопту и остварио огроман успех после чега је доживео потпуни емотивни слом и у сузама провео време са породицом и тимом на трибинама.