Није вам ово Америка – Литванија се слупала о „српски зид“

Србија Литванија Мундобаскет (© AP Photo / Aaron Favila)

Када победите Америку самопоуздање вам оде високо, као жива на термометру између 12 и 15 часова у пику лета. То је био случај са Литванцима, који су се „напалили“, а онда распали пред гранитном Србијом у четвртфиналу Мундобаскета (87:68).

Нестварне проценте шута имали су Литванци против Сједињених Америчких Држава, преко 50 одсто за три поена, идентичан случај је био и са двојкама, док је Србија успела да пронађе решење за њихово најјаче оружје! Свега 32 одсто убачених шутева ван линије 6,75. Покушали су чак 28 пута, погодили девет.

Литванци, није вам ово Америка!

Покушали су Литванци да примене рецепт као против Американаца и да играју на велики број поена до којих се стиже преко високих процената за три поена, али је одбрана Србије, ону коју је селектор Светислав Пешић апострофирао, одрадила посао.

Американцима су затрпали обруч са 110 поена, Србија их је свела на свега 68! Није дупло, али је 42 поена мање изузетно висок број.

Почетак утакмице није превише обећавао, али Орлови нису губили главу. Убацили су Литванци 25 поена, имали вођство 18:12 захваљујући стопроцентном шутирању тројки – 4/4, затим 5/6. А, онда „чврста одбрана“ и зид о који су се слупали и разбили!

Наредних осам покушаја Литванаца за три поена и НУЛА убачених!

Све то време Србија је стрпљиво градила нападе, „рекетирала“ је Литванију и полако, али сигурно, прво је истопила ту предност од шест разлике, а затим и прешла у сигурно вођство. И повратка Литванцима више није било!

Више је фактора за то. Не може се издвојити један човек, јер је Алекса Аврамовић унео „лудачку енергију“, Петрушев је погађао, Стефан Јовић кад се “ломило” нанизао три тројке, Милутинов доминирао у скок игри и под кошем.

Богдановић је одиграо капитенски меч, и он је научио своју лекцију није дозволио да му се понови Италија и да шутира тројке 1/13. После почетног промашаја, стрпљиво је чекао и вребао шансу, а онда је везао две тројке, од којих друга са преко осам метара пред одлазак на полувреме за капиталних плус 11.

Наставила је Пешићева чета да игра чврсту одбрану, у другој четвртини свега 13 примљених поена, дупло мање у односу на уводну деоницу. Ништа боље није било по грогиране Литванце у наставку. У трећој четвртини 17 поена у последњој 13, укупно 30 за полувреме, а Американцима су убацили за друго полувреме 57, Србији 68 за меч!

Па, господо, није вам ово Америка. Ово је Србија!