
Андрија Мандић (Фото: Скупштина ЦГ)
Као што сам то јуче саопштио у Скупштини Црне Горе, сматрам да је од пресудног значаја за будућност ове земље да она остане бастион слобода и као таква у потпуности раскине са свим тековинама бившег режима Мила Ђукановића које су те слободе нарушавале.
У овом случају, конкретно и прецизно мислим на забране уласка новинарима, политичарима, спортистима и интелектуалцима.
НСД је у сазнању да се мимо знања наших функционера у извршној власти, праве некакви спискови особа којима треба забранити улазак у Црну Гору.
Зато јавно желимо да позовемо иницијаторе таквих идеја и планова да то не чине јер тако се руши мукотрпно стварани амбијент да је наша земља по поштовању слободе и уважавању људских права најдаље одмакла у читавом региону.
То нас препоручује додатно за чланство у заједницу цивилизованих и развијених европских држава и зато никаква врста репресије и забране није потребна ономе који је сигуран у властити став и политику.
Није наодмет подсјетити да смо управо ми, српски политичари из Црне Горе, чак и онима који су нам забрањивали уласке у своју државу узвраћали позивима да посјете нашу земљу. Нисмо тражили ни очекивали да се било коме забрани улаз у Црну Гору већ поступали разумније, људски и с вјером да треба тежити компромисима и помирењу, а не свађама.
Ми више никада не треба да идемо стазама аутократских режима из ружне прошлости који су интелектуалцима, новинарима, спортистима и политичарима забрањивали улаз на територију под властитом контролом.
Црна Гора има довољно ширине да може да истрпи све критике, биле оне заслужене или незаслужене и не треба да шаље једну лошу поруку која касније може само послужити за даље компликовање односа у региону.