ШАПОЊИЋ ЈУНАК: Србија у финалу Мундијалита против Бразила!

Фудбалери Србије играће у финалу Светског првенства против Бразила за играче до 20 година! “Орлићи” су дошли на корак од сна, пошто су у полуфиналу после велике борбе и продужетака савладали вршњаке из Малија са 2:1, голом Ивана Шапоњића из 105. минута.

Изабраници Вељка Пауновића су партијама и понашањем на шампионату на Новом Зеланду све одушевили, показали како се бори за национални тим и вратили веру у фудбал, да знамо да га играмо после година неуспеха.

“Орлићи” су већ једном савладали Мали, у групној фази Мундијалита када је било 2:0, головима Сергеја Милинковић-Савића и Станише Мандића. Поред уводног пораза од Уругваја, редом су падали Мексико за крај групне фазе, а потом Мађарска после продужетака и САД након драматичних пенала.

И трећи пут заредом морала је Србија у продужетке. Одиграли су “орлићи” одлично првих пола сата, повели преко Живковића после сјајне акције и онда је дошло до пада концентрације и снаге, што је физички изузетно спремни противник искористио да изједначи.

У додатних пола сата у јунака је израстао Иван Шапоњић, поготком у 101. минуту после корнера за крај сензације зване Мали и за Србију у великом финалу.

Бајка је настављена и крај, какав год да буде, биће феноменалан – у суботу од седам ујутру против Бразила, који је декласирао Сенегал са 5:0.

Продужеци: Гол Шапоњића у 101. минту
“Орлићи” ће трећи пут узастопно на Мундијалиту играти продужетке, пошто су у осмини финала у 119. минуту срушили Мађарску (2:1), док су у четвртфиналу победили САД након 0:0 и бољег извођења пенала (6:5).

И ништа се у првом продужетку није дешавало до 101. минута – Живковић је извео корнер са леве стране, Вељковић главом спустио лопту право до Шапоњића који је такође главом затресао мрежу за 2:1!

У првих пет минута другог продужетка смо имали још две одличне шансе да решимо питање победника. Андрија Живковић је најпре казнио поигравање Конеа и одузео му лопту, оштро центрирао кроз петерац, а Милошевић је мало каснио да је гурне у мрежу.

Затим је опет Живковић, само на супротној страни, прошао и заобишао голмана Ђигуија, али је изгубио равнотежу и поред тога центрирао до Шапоњића који главом није успео да постигне и други погодак.

И онда у 111. минуту је Мали остао са играчем мање, јер је Коне због протеста код судије добио други жути картон, односно црвени, па је оставио саиграче на цедилу уз бурне реакције.

Мало је недостајало да све дилеме буду отклоњене пред сам крај када се Шапоњић изборио за лопту и додао до Живковића, који је из одличне шансе могао да бира где да шутира, али је погодио пречку са око пет метара, па је драма настављена у још три минута судијске надокнаде. Ређали су се невероватни промашаји, јер су се нашли у замењеним улогама и онда је Шапоњић промашио немогуће!

Друго полувреме: Тресла се пречка, и Милинковић-Савић у шанси
Пауза као да је више пријала фудбалерима Малија, јер су били агилнији на почетку другог дела и играло се на половини Србије. Опасно је било после прекида из ког је Дијара снажно шутирао, мало преко гола.

Думбија је одједном дриблинзима задавао много проблема нашој одбрани, а пробао је и Траоре из слободњака, али је погодио живи зид. Тачно на истеку сат времена Пауновић је решио да направи прву измену и уместо Гаћиновића увео Шапоњића.

Ослободили су се мало притиска ривала у тим тренуцима и покушавали да запрете из прекида, али у два наврата Живковић није најбоље центрирао. Одличну шансу имао је Мали у 67. минуту када је Диједоне побегао иза леђа Антонову и искоса са десне стране изашао сам испред Рајковића, а наш капитен је одлично интервенисао.

То је мало покренуло његове саиграче, јер је четири минута касније Гајић фантастично шутирао и уздрмао пречку, да би потом Живковић проиграо Шапоњића који је мало каснио, споро излазио из офсајда и пропала је потенцијално добра прилика.

На истеку 76. минута Максимовић је са десног крила пронашао Милинковић-Савића који је са шест-седам метара неометан гађао главом поред десне стативе, док је Пауновић дао шансу Стефану Милошевићу да дебитује на Мундијалиту.

Ушло се у нешто мирнији финиш у ком се чинило да српски фудбалери имају мање снаге и како победника није било, отишло се у продужетке.

Прво полувреме: Гол Живковића у четвртом минуту, пад коцентрације за изједначење
Наши фудбалери су од почетка борбе за финале наметнули свој ритам, били су орјентисани на противнички гол, што се исплатило већ у четвртом минуту.

Бабић је најпре пронашао Максимовића који је идеално, кроз одбрану Малија, избацио Андрију Живковића пред гол, а крилни нападача Партизана је из прве, рутински погодио доњи леви угао за 1:0.

Водећи гол додатно је раширио “орлићима”, а потпуно збунио противника. Гаћиновић је пролазио по својој левој страни, наши су потпуно контролисали дешавања на терену, док играчи Малија нису знали шта да раде са лоптом, па је мало недостајало да Србија удвостручи предност у 13. минуту – Мандић је после аута проиграо Сергеја Милинковић-Савића чији је ударац изблокирао Кулибали на метар од празног гола.

Средином првог полувремена имали смо нову велику шансу коју смо пропустили. Опет су Пауновићеви пулени направили вишак по крилу, Живковић је додао до Гајића који је одлично центрирао са десне стране, а Мандић неометан није успео да проследи лопту у мрежу.

Колико је одбрана “орлића” добро функционисала сведочи и то да је Мали упутио први ударац тек у 35. минуту када је Траоре са око 20 метара шутирао поред леве стативе. Недуго затим је Сергеј Милинковић-Савић опет изблокиран из добре шансе у гужви, да би у самом финишу првог полувремена уследила строга казна за промашаје.

Севнула је контра ривала у 39. минуту, дуго је трајала акција коју је успорио Антонов правовременим враћањем у одбрану, али је Коне са око 25 распалио по лопти и погодио доњи десни угао тако што је лопта одскочила испред Рајковића. Капитен наше репрезентације је већ у следећем нападу одлично одбранио и ударац Дијаре који је ишао под саму пречку избацио у корнер.

Опала је коцентрација нашим играчима у тим тренуцима и предах између два дела је дошао у право време.