ШАНГАЈ: Ноле претворио спектакл у лекцију Томићу, нека се спреми Мареј!

После спектакуларне прве деонице, а онда праве лекције ривалу, Новак Ђоковић се пласирао у полуфинале турнира мастерс серије у Шангају, победивши Бернарда Томића са 7:6(6), 6:1. Његов наредни ривал биће победник меча Енди Мареј – Томаш Бердих.

Први сет: Спектакл у Шангају!

Када Ноле треба да игра, публика, најчешће, очекује да ће он да победи, а да ће ривал мање или више пружати отпор до неког тренутка. Тај став се донекле мења када Ђоковић игра рецимо са Федерером, Надалом или Марејем, али остатак конкуренције – у очима публике често и није нека конкуренција. Бернард Томић је то постао од самог почетка овог четвртфиналног дуела.

Новак је сервисима “отворио” одвај сусрет, но није му баш све ишло као што је планирао. Томић је најпре повео, па двапут успевао да изједначи у финишу уводног гема, али брејк-лопту није успео да “изгради”, већ је тај сегмент игре решен у корист најбољег играча после његова два поена са основне линије – 1:0.

Уследила су потом два врло брза гема. Ђоковић је у другом одиграном створио и брејк шансу, не успевши да је искористи, но наредни сервис-гем решио је у своју корист “са нулом”, за вођство од 2:1. Када се учинило да би то могла да буде прва крхотина у игри аустралијског тенисера, он је одговорио – освојивши све поене у наредном сервис-гему.

Борба се тада распламсала. Не толико у виду атрактивних удараца, већ пре свега у виду једноставне прецизности са основне линије. Сервис је тада важан савезник, јер ривалу отежа посао, а Новак га је искористио за 3:2. Када је брејком повео са 4:2, поново се учинило “то је то!”, мада… пажљивији пратиоци тениса могли су да виде одређену несигурност, а и два превише лако изгубљена поена. То је било сасвим довољно упозорење.

Томић је на брејк узвратио брејком, одмах у следећем гему, издржавши све Ђоковићеве налете, а искористивши сваку његову грешку. Оне као да су почеле да се увећавају из минута у минут – све док Томић није изједначио на 4:4. Ноле је тада освојио четири поена у низу на своје сервисе и, одмакавши скроз ривала од основне линије, разорним ударцима освојио свој сервис-гем. Уследио је потом врло занимљивих десет минута борбе. И то у једном гему.

Томић, који је губио са 5:4, а који је ове недеље скоро пет сати провео више него Ђоковић на терену, почео је да бриљира. А бриљирао је и Ноле, иако у константној дефанзиви. Аустралијанац би повео, ривал би изједначавао, и тако… у недоглед. И један и други су дизали публику на ноге лепим потезима, или макар – мудрим, скоро па лукавим, за које нема лека. После 15 одиграних поена гем је припао Бернарду, који је изједначио на 5:5.

Томић није успевао да буде баш толико опасан у гемовима који су отпочињали Нолетовим потезима, али је и у њима успевао да измами јасне реакције публике. Неки од гледалаца би уздисали када би он погодио саму ивицу терена, после чега би уследило још боље Ђоковићево решење, неки би се смејали када би се, шеретски, Томић хвалисао осмесима у стилу “видите ли како сам освојио овај поен?”, али сви су уживали у правом тениском спектаклу. Он је, после много добрих потеза, како дефанзивних, тако и у фази напада, стигао до тај брејка.

У њему је час Бернард одушевљавао шангајску публику прецизношћу са основне линије, час Новак, који је успео најважније поене освојио када је то било најбитније. Једним слајс-волејем, а слајс га баш није служио у првом сету, повео је са 5:4, потом је натерао ривала да прејако удари лоптицу, чиме је дошао до два поена разлике. Али, прву сет лопту није искористио: уводни сервис је био погрешан, а други у централни део поља, што је Томићу омогућило да се на време измакне, те савршеном бекхенд паралелом поравна на 6:6. Ипак, два наредна поена, прилично смирено, освојио је Ђоковић, тиме и дошао до 7:6(8:6) – резултата којим је окончан први сет.

Други сет: Лекција најбољег на свету

Колико ли је само олакшања Новак својим присталицама донео на старту друге деонице. Иако је губио са 0:30, освојио је пет од шест наредних поена, направивиши тако брејк. И, ту је почео крај Томићевих надања о подвигу.

Аустралијанац је напрасно почео да делује немоћно, нарочито када би Ноле сервирао, док је Томић у својим сервис-гемовима све више испољавао нервозу. Грешио је, и то много више него на старту меча, а ривал је почео да игра као у трансу. Ко се нађе прекопута таквог Ђоковића, и нема баш много шанси за победу.

Ноле је пропустио две брејк шансе при резултату 2:0, али не и ону коју је изградио када је имао 3:1. Са резултатом 4:1, уз два брејк предности, стао је на основну линију да сервира, и за тили час увећао предност на четири гема разлике. Иако је Томић следећи сервирао, а губио и са 0:40, није хтео да се преда. Одједном је почео да “нервира” супарника, који је ипак остао “хладан” и, искористивши четврту меч лопту – захваљујући двострукој сервис грешки Аустралијанца, окончао овај меч 87 минута после његовог почетка.