ПАРТИЗАНУ ИЗМАКАО КУП: Историјски тријумф Чукаричког

На господствен начин су започели и завршили најуспешнију сезону од када се такмиче. Чукарички је заслужено тријумфовао у нашем најмасовнијем фудбалском такмичењу потврдивши да у овом тренутку спада у ред наших најбољих тимова. Њихова победа у финалу над новим прваком ниједног момента није долазила у питање. Тренер Владан Милојевић је на зналачки начин водио свој тим ка новом успеху потврдивши да и „мали“ тимови имају шансу. Партизан је овим поразом покварио слику, јер, објективно очекивало се више од тима који ће нас ове године представљати у квалификацијама за Лигу шампиона. Сигурно је да нове газде са Бановог брда задовољно трљају руке и да би можда овај модел приватизације могли да примене и остали клубови у Србије.

Опредељење Чукаричана у почетној фази игре је било да по сваку цену изненаде противника, док је са друге стране нови шампион ушао некако бојажљиво, односно резервисаније од оног што се очекивало. Већ на почетку капитен Матић је добро уздрмао голмана Живковића. Финалисти су знали да је улог огроман па су свим снагама кренули у финале. Милинковићева замисао је била од почетка јасна, тактички идентична као у дербију, да са брзоногим Грбићем озбиљније угрози гол противника, док је млади Шапоњић остао на клупи. Са друге стране, тим са Бановог брда је изашао са најјачим тимом са озбиљном намером да у игру ускочи уколико за то буде потребно искусни Ненад Миросављевић.

Стојиљковић је у 16. минуту најпре преварио Бранка Илића, а онда из окрета упутио снажан и прецизан шут, али је лопта на срећу „црно-белих“ погодила стативу. Видевши да их очекује озбиљан, можда и најтежи посао ове сезоне, „црно-бели“ су покушали да смире игру, успоставе какву-такву равнотежу на терену и што је могуће што даље отерају противника од свог гола. Партизан је стилом игре „доминација поседом“ у формацији 1-4-2-3-1 покушао да тежиште игре пребаци на половину противника док се са друге стране чекао одговор Чукаричана који су брзим контранападима покушавали озбиљније да угрозе Живковићеву мрежу.

Упорност Чукаричког се ипак у финишу првог полувремена исплатила. Стојиљковић, Матић, Бојић и пре свих Славољуб Срнић су грозничаво нападали ка голу Партизана да би им се у 39. минуту таква игра исплатила. Најпре је снажни и робусни центарфор суперлигаша са Бановог брда Никола Стојиљковић искористио кикс у одбрани „црно-белих“, велику грешку штопера Бранка Илића, а онда из тако кардиналне грешке указала се шанса Славољубу Срнићу који са 15-ак метара узима лопту и онда одлучно креће ка голу противника и када је изашао сам пред Живковића био је довољно присебан да је пошаље у угао где Живко Живковић није имао никакву шансу да спречи вођство Чукаричког.

У друго поглавље утакмице Партизан је ушао знатно одлучније. Од самог старта била је јасна намера новог првака да што пре стигне до изједначења, док је опредељење противника било да најпре сачува своју мрежу, а у нападу шта буде. Главно питање које је мучило „црно-беле“ било је како и на који начин пробити згуснуту одбрану Чукаричког? Да ли кроз средину терена где је очигледно било најтеже или по боковима. Али како је време одмицало тренер Милинковић је морао да да брз одговор и пронађе најбоље решење.

Улазак Којића уместо капитена Илића значио је да тренер Милинковић у последњих пола часа игре све карте баца на напад. Али високи и снажни штопери Чукаричког, пре свих искусни Рендулић, зналачки су чували своју одбрану. Измене и нови играчи којима је Милинковић у другом полувремену дао шансу нису донеле резултатски бољитак „црно-белима“ чији су играчи након освојене титуле очигледно мислима већ увелико били на одмору. А можда је и тренер направио погрешне измене… Атрактиван потез Стефана Бабовића да „маказицама“ савлада Стевановића био је заправо последњи покушај „црно-белих“ да голом стигну до продужетака.

Стадион: Рајко Митић. Гледалаца: око 12.000. Судија: Владо Глођовић (Врбас). Стрелац: С. Срнић у 39. минуту (1:0). Жути картон: Брежанчић, Остојић, Стевановић, Матић (Чукарички), Балажиц, Нинковић, Дринчић (Партизан). Црвени картон: Славољуб Срнић.

Чукарички: Стевановић 7, Д. Срнић 7, Стојиљковић 7, Матић 7 (од 83. Павловић -), С. Срнић 7,5 (од 90. Мандић -), Реган 6 (од 63. Тодоровић 6), Стојковић 7,5, Остојић 6,5, Бојић 7, Брежанчић 7, Рендулић 7. Тренер: Милојевић.

Партизан: Ж. Живковић 6,5, Бандаловски 6,5, Волков 6 (од 66. Вулићевић -), Балажиц 6, Б. Илић 6, Дринчић 6, Бабовић 6, Брашанац 6, А. Живковић 6, Грбић 6 (од 70. Нинковић 6), С. Илић 6 (од 58. Којић 6). Тренер: Милинковић.

Играч утакмице: Славољуб Срнић (Чукарички)