ОСВЕТЛАЛИ ОБРАЗ: Србија с првог места у осмину финала

Репрезентација Србије до 20 година пласирала се у осмину финала 20. светског фудбалског првенства, које се одржава на Новом Зеланду, као победник Д групе. У последњем, трећем колу „групе смрти“ наши репрезентативци су забележили другу победу – савладали су Мексико у Данидину с 2:0 (2:0) и једног од фаворита из сенке послали кући.

До новог тријумфа на јубиларном „мундијалиту“ Србија је дошла прелепим погоцима. Први је постигнут након уигране комбинације, а други велемајсторијом појединца. Мање од минута и по било је потребно да се затресе мрежа младих „сомбрероса“. Сјајном тропотезном акцијом, коју су неколико пута изводили у претходном дуелу с Малијем, али нису успели да је крунишу поготком, изненадили су ривала и дошли до предности. Живковић је изванредно извео аут са десне стране. Бацио је лопту на главу Сергеја Милинковића-Савића, овај је прецизно пребацио до Максимовића, који је умакао пажњи одбране Мексика и такође главом са три-четири метра лако погодио циљ – 1:0.

А, почело је отворено са обе стране. Рајковић је истрчавањем изван казненог простора и интервенцијом главом спречио опасан напад противника. Након вођства развила се жестока борба. Играло се брзо, у високом темпу, па су се као на траци смењивали напади на обе половине терена. Могао је старији од браће Милинковић-Савић да дуплира предност у 15. минуту, али је после грешке Ареоле упутио непрецизан ударац. Рајковић је у 18, након лошег испуцавања Гаћиновића, зауставио шут Пинеде.

Препустили су српски играчи иницијативу ривалу, веома организовано, тактички вешто се бранили и стрпљиво чекали прилику за контра удар. Мексиканци су имали више лопту у поседу, плели мрежу на нашем делу терена, али нису успевали да направе акцију којом био иоле озбиљније угрозили голмана и капитена Рајковића. Покушали су наши у 40. минуту да противнику „продају“ исти штос као код првог гола, међутим, они су овог пута били опрезнији, па су блокирали ударац Максимовића.

Меч је резултатски решен у 43. минуту. Мандић је оборен на око 23 метра од гола „сомбрероса“. Слободан ударац је феноменално извео, на овом такмичењу, фантастични Живковић. Пребацио је живи зид и погодио леви горњи угао – 2:0. Бацио се голман Хосе Гонзалес, али није успео ни да додирне лопту, па је само еврогол учинио још лепшим.

Кренули су Мексиканци након одмора на све или ништа, док су наши дисциплиновано извршавали задатке. Неколико пута су опасно запретили, али се Рајковић истакао сигурним одбранама. На другој страни и наши су пропустили две-три прилике.

Стадион: Отаго. Гледалаца: 9.248. Судија: Маркес (Бразил). Стрелци: 1:0 Максимовић (2), 2:0 Живковић (43). Жути картони: С. Милинковић-Савић, Живковић (Србија), Маркез (Мексико). Надокнада времена: први део: 1 минут, други: 3.

СРБИЈА: Рајковић, Гајић, Антонов, Здјелар, Вељковић, Бабић, Максимовић, Мандић (од 64. Шапоњић), Гаћиновић (од 80. Јовановић), Живковић, С. Милинковић-Савић (од 86. Грујић). Селектор: Пауновић.

МЕКСИКО: Х. Гонзалес, К. Гутијерез, Р. Гонзалес, Гузман, Е. Гутијерез, Лозано, Мартинез (од 46. Дијаз), Рамирез (од 55. Лаинез), Ареола, Агвире, Пинеда (од 46. Маркез). Селектор: Алмагвер.

Против трећег из Е или Ф групе

Ривал нашим фудбалерима у осмини финала биће трећепласирана селекција из Е или Ф групе. Тај меч играће се 10. јуна у 6 часова на „Отаго“ стадиону у Данидину. Уколико прескочи ту препреку противник Србије у четвртфиналу биће победник сусрета САД – Колумбија. Та борба за улазак међу четири најбоље селекције света одржала би се 14. јуна од 6.30 часова на стадиону „Норт Харбур“ у Окланду. Ако би ушли у полуфинале српски репрезентативци би играли на истом објекту 17. јуна у 9.30. Подсетимо, финале је заказано за 20. јун од 7 сати управо на том стадиону у Окланду.

Пауновић: За народ и историју

Капитен Рајковић истиче да су сви јунаци, а стрелац Живковић да играчи не смеју да подлегну еуфорији

Селектор Вељко Пауновић није крио да је презадовољан:

– Ово је велики, историјски успех за наш фудбал. Велика победа за наш народ и за нашу државу. Показали смо да Србија има све особине озбиљне репрезентације, да тим има карактер и победнички менталитет и да уме да истраје и да игра врхунски фудбал. Поносан сам на играче и стручни штаб. Сви дају најбоље од себе, а када је тако резултат не може да изостане.

С њим се слаже и директор млађих селекција ФСС Митар Мркела:

– Ово је огроман успех. Идемо корак по корак и верујем да нисмо рекли последњу реч на Новом Зеланду.

Голман и капитен Предраг Рајковић је истакао:

– Сви смо јунаци. Први пут играмо на оваквим такмичењима и први смо у групи с три изузетно тешка противника. Против Мексика смо деловали беспрекорно, без слабог места.

Штопер Срђан Бабић је у шаљивом тону изјавио:

– Обећали смо селектору после Уругваја да више нећемо примити гол до краја првенства, па смо то морали да испунимо.

Стрелац еврогола из слободног ударца Андрија Живковић је казао:

– Да је било среће добили бисмо све три утакмице, али слатко је и овако. Мексико јесте добар, али је Србија боља. Идемо даље, без еуфорије.