ЈОШ ЈЕДНА МЕДАЉА: Кошаркаши Србије у финалу ОИ!

Кошаркаши Србије осигурали су још једну медаљу на Играма у Рију.

“Орлови” су у полуфиналу олимпијског турнира понизили Аустралију (87:61), која је у групној фази шампионата савладала српске кошаркаше са убедљивих 95:80.

Реванш са каматом “кенгурима”, омогућио је Ђорђевићевим изабраницима прилику да се у борби за злато реванширају и Американцима за пораз из прве фазе шампионата.

Ускоро опширније…

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА
Поенима Јокића са линије слободних бацања, Србија, у полуфиналу Олимпијских игара, води са 30 разлике на отварању последње деонице – 68:38. Колико је цела српска репрезентација сконцентрисана на меч можда најбоље показује тајм аут Ђорђевића, при вођству од 27 разлике, после два неспретно завршена напада. Резултат тога је враћање предности на плус 30 – 73:43, 34. минут.

Ривал Американцима у финалу Игара у Рију је био познат после првог полувремена, а до краја сусрета једино је питање колика ће бити коначна разлика у корист “орлова”. Селектор Аустралије је одлучио да најважније играче одмара за меч за бронзу, а “другопрозивци”, појачани Бејнсом, успевају да предност Србије спусте на 76:54 три минута пре краја сусрета.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА
Аустралијанци друго полувреме отварају са три поена и спуштају минус испод 20 поена – 35:17, 21. минут. Мачван са два убачена слободна бацања и Марковић са датом тројком одбијају почетни налет ривала и враћају Србији предност са полувремена – 40:19, 23. минут. Средином трећег квартала игра се кош за кош, с тим што Аустралијанци користе брзи излазак “орлова” из бонуса и до поена углавном долазе са линије слободних бацања – 46:24, 25. минут.

Тројком Милоша Теодосића, трећом за српске кошаркаше у досадашњем току меча, “орлови” подижу предност на 51:27 и сигурно и самоуверено газе ка пласману у финале и осигураној још једној медаљи за Србију у Рију. На последњи двоминутни одмор Ђорђевићеви изабраници одлазе са плус ().

После две деонице у којој нису прешли десет убачених поена (пет у првој, девет у другој четвртини) Аустралијанци користе велику предност “орлова” и нешто мањи притисак у дефанзиви, да у трећем кварталу дођу до колико толико коректног кошгетерског учинка (24 поена), иако је и овај период игре припао Србији.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА
Богдановићу тројка “излази” из коша, док Аустралијанци погађају ван линије 6.75 на почетку другог периода. После поена Инглса из контранапада Ђорђевић тражи тајм аут – 16:10, 12. минут. На мини серију ривала 5:0 одговарају Теодосић тројком и Мачван поенима из рекета. После поена уз фаул капитена “орлова” и погођеног додатног бацања Србија иде на, досад, највећих 24:10 у 14. минуту.

Без већих проблема српски кошаркаши одржавају стечени плус, иако не могу тиме бити потпуно задовољни, пошто су пропустили неколико прилика да још више увећају предност – 26:14, 16. минут. После нешто више од минута игре без поена на обе стране, “орлови праве серију 9:0 и одлазе на 35:14, што је и коначан резултат првог полувремена.

ПРВА ЧЕТВРТИНА
Сусрет је почео нападом Аустралије. Србија меч креће са петорком Теодосић, Марковић, Калинић, Мачван и Радуљица. Калинић постиже прве поене на мечу из контранапада. Одлично “орлови” отварају сусрет. После два коша са полудистанце (Теодосић и Радуљица), стартни центар Србије закуцавањем завршава сјајан контранапад за вођство Србије 8:0 у трећем минуту утакмице.

После тајм аута Милс погађа тројку, али је Теодосић још једном прецизан са полудистанце. Имали су српски кошаркаши три напада да дођу до двоцифрене предности, али како их нису искористили Аустралијанци смањују на 12:5 у шестом минуту. Само пет поена је Аустралија убацила за нешто више од осам минута игре, али “орлови” то не користе и са неколико брзоплетих решења у нападу пропуштају прилике да оду на преко десет разлике – 14:5, 9. минут.

Оно што нису урадили за више од пола прве деонице, “орлови” су урадили у последњем минуту уводног квартала. Поенима Јокића одлазе на двоцифрени плус и у други квартал улазе са вођством 16:5.