БАЈРЕН НА КОЛЕНИМА: Магични Меси матирао Немце

Захваљујући изванредним головима Аргентинца у 77. и 80. и Нејмара у 90. минуту шпански тим стекао значајну предност пред реванш у Минхену: Барселона – Бајерн 3:0 (0:0).

Када га нема довољно у игри, бар не на онај начин на који смо навикли да га гледамо, када помислите да је потпуно незаинтересован за дешавање на терену, знајте добро да је тада најопаснији. Он је Лионел Меси, најбољи фудбалер на планети, чаробњак у копачкама Пред његовим фудбалским шармом падају сви. Он је, једноставно незаустављив када му крене. Меси је синоћ био и стрелац и асистент, једноставно, био је енигма за Бајернову одбрану…

Немци су од самог старта утакмице били веома опрезни, а посебан задатак у одбрани гостију чекао је Рафињу и Боатенга, јер је требало наћи одговор за Суареза, Месија и Нејмара, најопасније нападаче Барселоне. Са друге стране, Бајерн је углавном претио преко брзоногог Левандовског, који је ипак био усамљен у нападу. Домаћину се у 12. минуту указала стопостотна прилика јер се Суарез нашао сам пред Оливером Нојером, и онда када се очекивао сигуран погодак један од најбољих голмана на на свету је чудесном интервенцијом успео да спаси своју мрежу. Заправо, Нојер је ногом успео да изблокира ударац уругвајског нападача.

Пепе Гвардиола тренер Бајерна, који је у Барселони оставио снажан тренерски рукопис, знао је добро одакле његовом тиму прети опасност, па је у почетној фази игре, где се домаћин трудио да што пре стигне до предности, све снаге усмерио на одбрану. Барселона је у првом полувремену углавном нападала по десној страни где је Меси покушавао да надмудри упорног Бенардију.

Немци су одмах после велике прилике Суареза брзо узвратили. Играо се 18.минут када је Милер сјајно пронашао Левандовског, који је за мало закаснио пред голом домаћина.

Бајерн се после пола часа игре потпуно ослободио притиска, иако је сваког момента од домаћих нападача, пре свих Суареза, вребала опасност.

Често су велику борбу на средини терена водили са једне стране Шпанац у редовима немачког шампиона и бивши играч Реала Ћави Алонсо и Хрват Иван Ракитић, некадашњи капитен Севиље. Имала је Барселона у првих 45 минута неколико сјајних прилика, једну од бољих у 39. минуту када је голман светске класе Оливер Нојер успео да одбрани сјајан шут Дани Алвеса.

Бајерн је синоћ, посебно у првом полувремену, играо веома храбро, и право је чудо како је у једној сјајној игри оба тима, тактичком надмудривању оба тренера, његова мрежа остала нетакнута. Наравно, највеће заслуге за то припадају голману Нојеру.

Са истим снагама се ушло у други део меча, са истим опредељењем је Барселона кренула на гол Бајерна, који се поново определио да чува мрежу, а у нападу шта буде. Добро чувани Меси је тек у 55, минуту запретио Нојеру, али, био је то слаб ударац најбољег светског фудбалера, или боље речено, недовољно јак да би се савладао немачки голман. Гвардиола је успео да зналачки затвори све прилазе голу, иако је Барселона упорно покушавала да бар стигне доједног гола, како би мирније отишла на реванш. Нојер је и у 61. минуту у стилу трећег бека зауставио обећавајући напад Нејмара. Када је видео да лопта иде ка Бразилцу, истрчао је далеко од свог гола чиме је спасао мрежу.

Средином другог полувремена гости су успели потпуно да ,,умртве,, игру, јер су Меси, Нејмар а посебно Суарез, били далеко од Бајерновог гола. Барселона у тим тренуцима није доминирала, као обично ове сезоне у мечевима Лиге шампиона, из простог разлога, јер је испред себе имала великог ривала који је знао шта хоће.

И у тренуцима када се чинило да Бајерн полако преузима иницијативу на терену уследио је велики повратак Лионела Месија. Аргентинцу је било довољно мало простора да у 77. минуту изненади Нојера. Бернат је закаснио да га изблокира а Меси је са 18 метара шутирао снажно и прецизно, тек толико да се савлада Оливер Нојер, који је до тада био невероватан међу стативама: Барселона – Бајерн 1:0!!

А онда само три минута касније нови шоу Месија. Аргентинац је у свом стилу успео да наређа неколико гостујућих играча и онда када је преварио Боатенга, коме је најпре протурио лопту кроз ноге, десном ногом је подигао лопту и у стилу свог земљака Марадоне, послао лопту у гол иза леђа немоћног Нојера коме није преостало ништа друго него да поново извади лопту из мреже: Барселона – Бајерн 2:0!

Међутим, ту није био крај Бајерновим мукама. Играле су се буквално последње секунде када је Меси несебично упослио Нејмара који излази сам пред Нојером и погађа голманов леви угао:Барселона – Бајерн 3:0! Да ли је финалиста већ познат?

Стадион: Камп Ноу. Гледалаца:око 100.000. Судија: Рицоли (Италија). Стрелац: Меси у 77. и 80, Нејмар у 90. минуту. Жути картони: Пике, Нејмар (Барселона), Ћави Алонсо, Бенатија, Бернат (Бајерн)

Барселона: Терштегн, Дани Алвес, Пике, Масекрано (од 89. Барта), Алба, Бускец, Ракитић (од 83. Ћави), Инијеста (од 87. Рафиња). Нејмар, Суарез, Меси.

Бајерн: Нојер, Рафиња, Бенатија, Боатенг, Бернат, Алонсо, Лам, Швајнштајгер, Алкантара, Милер (од 78. Геце), Левадовски.