
“По том завету ми смо научили како да живимо да би дошли до Царства небескога, да би били у присутности Божијој, да би се нашли у наручју Христовоме, да би имали Божије поверење. А имамо и завет Светога кнеза Лазара и осталих светих мученика и новомученика српских. Завет по коме смо научили како треба да се умре да би се заслужило то Царство Божије”, истакао је Маринковић.
Нагласио је да ми и данас идемо путем Светог кнеза Лазара и и живимо његов завет.
“Одбранио је Свети кнез Лазар велику светињу. И од тада до дана данашњега ми идемо тим опредељењем и надом да ћемо заслужити Царство небеско, Царство Божије. Јесте тешко, мучимо се, злопатимо се, али то је тај пут. То је то опредељење. Нико није рекао да ће бити лако, нико није рекао да ћемо, само добити Бога за савезника, морали смо нешто и да понудимо, морали смо нешто и да дамо. И дали смо, и дајемо и дан-данас, драга браћо и сестре. Сви смо сведоци времена у ком живимо и кроз шта пролазимо. Е, то је тај светолазаревски завет”, казао је грачанички парох.
Председник општине Грачаница Новак Живић истако је да Косовска битка за Србе није давно завршено поглавље нити је пожутела страница у уџбеницима.
“Она живи у сваком нашем дану, у сваком звону нашег манастира, у сваком дому који је опстао и у сваком човеку који је одлучио да остане. Наши преци нису бирали лакши пут, већ су бирали пут части. Под окупацијама, прогонима и страдањима, нису напуштали своја огњишта. Сачували су нам ове светиње и ову земљу, а на нама је да будемо достојни њихове жртве. И данас се води битка. Нема топова и ровова, али има далеко подмуклијег оружја. Покушавају да нам отму памћење, да нам присвоје светиње, да нам избришу трагове нашег постојања и да нас убеде да овде немамо право ни на прошлост, ни на будућност”, истакао је Живић.
Он је нагласио да Срби не траже много, већ само право да живе у миру, да чувају своје цркве, своје гробове, своја имена и своје достојанство и позвао је на слогу, да “останемо једни уз друге и не дозволимо да нас било ко убеди да смо сувишни на својој земљи”.
“Данас, на Видовдан окупљамо се да бисмо потврдили завет да ћемо чувати оно што су нам преци оставили, да ћемо га предати поколењима после нас. Јер Косово је наше онолико колико смо ми сложни, истрајни и присутни. И зато, са овог светог места поручујем: док год у Грачаници звоне звона, док год гори српско кандило у нашим домовима и манастирима, док год има народа који се не одриче свог имена, своје вере и својих предака – биће и Видовдана. Биће и Срба на овим просторима и биће и Србије”, поручио је Живић.