
© Sputnik / Pelagiya Tikhonova /
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да су председници Русије и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, на самиту на Аљасци разматрали предлоге Вашингтона за решавање украјинске кризе, које је руска страна прихватила, због чега сматра да није примерено тврдити да није било никаквог договора.
„Када мој колега Марко Рубио каже да су на Аљасци били само предлози, а не и споразум, то код мене изазива питање шта се подразумева под споразумом. Ако је једна страна, у овом случају САД, ставила на сто своје предлоге за решавање кризе, а друга страна изразила сагласност са тим предлозима, онда је помало неелегантно тврдити да никакве сагласности није било“, рекао је Лавров.
Он је нагласио да остаје чињеница да су на самиту на Аљасци разматрани амерички предлози које је руска страна прихватила.
Лавров је подсетио да је неколико дана пре сусрета Путина и Трампа у Москву допутовао специјални изасланик америчког председника Стив Виткоф, који је донео предлоге Доналда Трампа, на које је Путин обећао да ће одговорити током разговора у Енкориџу.
Према речима руског министра, током самита је Путин, у присуству Трампа, Рубија и Виткофа, редом набрајао америчке предлоге и проверавао да ли их је исправно разумео.
„После сваке тачке питао је Виткофа да ли је тачно пренео идеје које је он донео у Москву уочи Анкориџа. На свако питање Виткоф је одговорио потврдно“, навео је Лавров.
Додао је да је државни секретар САД такође, током једног недавног скупа на Блиском истоку, изјавио да су САД спремне да направе корак напред и одиграју конструктивну улогу ако за то буде прилике.
Према његовим речима, циљ је да се две стране окупе и оконча овај сукоб, што је председник Доналд Трамп покушавао да постигне током претходних годину и по дана.