Џонсон: Трамп је „први трепнуо“ и прихватио иранске услове – још у априлу

© fakti.rs

ОДАЈEМ признање Доналду Трампу за једну ствар… Одржао је реч и укинуо америчку блокаду иранског бродарства, и сада Иран може рачунати на своје танкере за нафту који улазе и излазе из Персијског залива кроз Ормуски мореуз.

Ово не значи да ће меморандум о разумевању са Ираном ступити на снагу, али је искорак ка деескалацији. Дакле, питање је: зашто је Доналд Трамп „први трепнуо“ и прихватио иранску понуду још у априлу?

Мислим да постоји неколико разлога, али главни је тај што САД остају без нафте, што значи да Трамп неће моћи вештачки да држи цене бензина ниским.

Стратешке резерве нафте САД пале су на најнижи ниво након 1983. године. Пад долази усред текућег смањења залиха ради ублажавања утицаја сукоба са Ираном. Залихе су пале на 340,3 милиона барела, ниво који је последњи пут виђен током Реганове администрације.

Дневна потрошња у САД 2026. године биће између 20 и 21 милиона барела, што значи да ће тренутне резерве бензина трајати две недеље, до 1. јула.

Доналд Трамп је можда ментално нестабилан, али и даље има довољно памети да схвати да су несташица нафте и нагли раст цена бензина у јулу политички неприхватљиви.

Још један фактор је велика штета на америчким објектима и авионима у Персијском заливу.

Амерички напади на иранске мете у Ормуском мореузу 9. и 10. јуна изазвали су жесток ирански одговор. Погођене су базе ЦИА у Ираку које подржавају Курде и ваздухопловна база Али ел Салем у Кувајту, камп Буеринг на североистоку те земље и привремени оперативни центар у близини цивилне луке Шуаиба. Овоме треба додати и иранске ударе по ваздухопловној бази Принц Сауд у близини Ријада и по ваздухопловној бази Мавафак ел Салти у Јордану.

Напади су били разорни и наводно су извођени и новим кинеским ракетама испорученим Ирану.

Због свега, арапске државе Залива врше притисак на САД да престану са нападима на иранске мете.

Иран, уз подршку Кине, Русије и Пакистана, активно води дипломатске преговоре са Саудијском Арабијом, Катаром и Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ).

Ројтерс је известио да су УАЕ пристали да Ирану обезбеде милијарде долара – два регионална извора наводе цифру од 10 милијарди долара (укључујући више од 3 милијарде долара које су већ обезбеђене), док два друга наводе цифру од 20 милијарди долара – при чему су средства договорена у замену за прекид напада Ирана на УАЕ.

Међутим, Министарство спољних послова УАЕ категорично је демантовало те извештаје, наводећи да су оптужбе „потпуно лажне и неосноване“ и да никаква замрзнута иранска средства нису ослобођена, пребачена или подржана преко УАЕ.

Оно што је сигурно јесте да су УАЕ послали високу делегацију на разговоре са иранском владом.

Висока катарска делегација стигла је у Техеран 10. јуна, на разговоре о билатералним односима, регионалном развоју и дипломатским напорима за окончање сукоба између Ирана и Сједињених Држава. Делегација је стигла у подне, а посета се догодила након што је Трамп оптужио Иран за одуговлачење и рекао да Техеран сада мора „платити цену“.

АФП, позивајући се на дипломату упознатог са ситуацијом, известио је да је катарски преговарачки тим отпутовао у Техеран након консултација са америчким званичницима како би помогао у смањењу преосталих разлика између две стране.

Високи пакистански извор упознат са улогом Пакистана у посредовању у преговорима између САД и Ирана рекао је да Пакистан, уз подршку Кине и Русије, напредује у преговорима са Саудијцима и Катарцима о окончању распоређивања америчких војних база у њиховим земљама.

Зашто Доналд Трамп још није објавио текст меморандума о разумевању?

Два могућа објашњења (и било би ми занимљиво да чујем које вам се чини вероватнијим): 1) И даље постоје области неслагања између Ирана и САД, и они још увек покушавају да пронађу компромис; 2) Трамп не жели да унапред објави детаље, плашећи се да би ционистичка реакција могла да све поремети…

 

fakti.rs