
Константин Бондаренко
Веома, веома је забрињавајућа резолуција усвојена на недавном састанку „велике седморке“. Чудна је у том смислу што се прошле године говорило о потреби улагања дипломатских напора за решавање конфликта, а сад се о дипломатији уопште не говори. Говори се искључиво о наставку ратних дејстава. Конкретно, забрињава то што је укључено питање давања Украјини оружја дугог домета.
У Украјини су се резолуцији G7 сви јако обрадовали. И нико уопште не размишља чиме ће се та ствар завршити. А завршиће се још већим разарањима, још већим невољама за Украјину. Ако Зеленски са својим мозгом добије наоружање великог домета и покуша да га употреби – то би могло довести до озбиљне ескалације. И то ће бити катастрофа за Украјину.
Већ смо више пута видели тај сценарио: удар са украјинске стране на Русију, Украјина погађа неки рафинеријски комплекс. Ево једне ефектне слике, преносе је сви светски медији – гледајте како је Украјина погодила објекте на територији Руске Федерације!
А онда преко ноћи по Украјини долећу две-три десетине, а понекад чак и шест десетина ракета, које разнесу у прах и пепео велики број објеката. Одговор је више него озбиљан, штета је двадесет-тридесет пута већа од оне коју је Украјина нанела Русији. Следећег дана исти медији кукају – ево, погледајте шта ради Русија. Руска војска је подивљала.
Уз то, да напоменем, Русија није искористила чак ни половину онога што може да употреби на територији Украјине. Ја стално говорим о томе да се тренутно многи плаше употребе тактичког нуклеарног оружја у Украјини. Али зашто би Русија уопште користила нуклеарно оружје, кад постоји велики број врста оружја које имају сличну разорну снагу, а при томе нису предмет разних међународних конвенција? Ту су, рецимо, вакуумске бомбе, које нису коришћене током конфликта. И још се могу набројати три-четири врсте оружја упоредивог по разорној снази са тактичким нуклеарним оружјем, а при томе не прелазе оквире међународних конвенција.
А моји сународници се, видим, радују.
(Телеграм канал К. Бондаренка; превео Ж. Никчевић)