
© fakti.rs
СЈЕДИЊЕНЕ Државе нису биле у стању да реализују споразуме постигнуте на самиту у Енкориџу, изјавио је Јуриј Ушаков.
Спољнополитички помоћник Владимира Путина наведену оцену је додатно разјаснио:
„Тренутно једна страна остаје посвећена споразумима о којима се разговарало у Енкориџу, док друга страна, очигледно, и то се сада може рећи, није била сасвим способна да испуни свој део споразума“.
Додао је да ће се о украјинском питању разговарати када у Москву стигну специјални изасланик Беле куће Стив Виткоф и зет америчког лидера, Џаред Кушнер.
Ушаков је нагласио да Русија не очекује да ће се договорено између Доналда Трампа и Владимира Путина реализовати и да ће – уместо тога – настојати да постигне сопствене циљеве у зони Специјалне војне операције.
Указао је да западне земље рачунају на пораз Русије:
„Сада су уверене да су у праву и наводно осећају да је сада време када могу снажније да бране своје штетне, неконструктивне ставове“.
Ушаков је тежње Запада назвао погрешним и поручио им да помно прате шта се дешава на бојном пољу, оценивши:
„Наше трупе постепено али стално напредују“.
Неколико дана раније, саопштењем након самита Г7 у Евијан ле Бену, у Француској, његови учесници, укључујући Сједињене Државе, најавили су планове да помогну Украјини „током предстојеће зиме“.
У истом документу је наглашено да земље Г7 планирају да пооштре санкције против руског нафтног и гасног сектора.
Ушаков је оценио да су у Евијану остали учесници Трампа накљукали некорисним, ако не и штетниим идејама.
Претходна посета Виткофа и Кушнера Москви одржана је 22. јануара 2026. године. У америчкој делегацији био је и Џош Гринбаум, комесар Федералне службе за набавке Америчке администрације општих служби.
Дмитриј Суслов, заменик директора Центра за свеобухватне европске и међународне студије, ситуацију процењује овако:
„У последње време, Трампова администрација је заиста доследно јасно ставила до знања да није у стању да спроведе споразуме из Енкориџа и више не показује да им је привржена. САД су де факто јасно ставиле до знања да напуштају договоре постигнуте на самиту у Енкориџу и да не сматрају повлачење украјинских оружаних снага из Донбаса неопходним за успостављање прекида ватре. Америчка страна, као и европске земље, инсистирају да се прекид ватре догоди дуж тренутне линије контакта“.
Суслов додатно напомиње:
„Расте зависност САД од Европе због ситуације на Блиском истоку. Американцима је потребно да Европљани почну да патролирају Ормуским мореузом. Европа је, међутим, то вероватно повезала са одбацивањем споразума из Енкориџа од стране Вашингтона. Трамп је, очигледно, пристао на то. Изгледа и да су Европљани успели да убеде Вашингтон у наводно јачање војне позиције украјинских оружаних снага. Ово се пре свега односи на могућност извођења терористичких напада дроновима дубоко у Русији“.
Суслов, због свега, закључује:
„Не може се искључити да ће Бела кућа поново почети да врши притисак на Русију да пристане на прекид ватре, дуж тренутне линије фронта. САД очигледно предлажу да се заборави на дијалог у оквиру ‘Духа Енкориџа’. Не мислим да је Москва заинтересована за то. Руска страна ће вероватно једноставно наставити СВО, ескалирајући интензитет војних операција. Изјава Ушакова може се сматрати изазовом Виткофу и Кушнеру који су били коаутори споразума након самита у Енкориџу“.
Стручњак за Америку Дмитриј Дробницки сматра да је изјава Ушакова умерена и додаје:
„Изгледа да Москва разуме да Бела кућа тренутно није у стању да обезбеди мировни процес јер је сама – опкољена тврђава. Глобална демократска партија, коју представљају Европа и опозиција у САД, неће дозволити да се постигне било шта позитивно и конструктивно у руско-америчким односима.
– То не значи да су контакти са њима потпуно бескорисни. Русија једноставно треба да има на уму да води дијалог са представницима Трампове администрације, а не са делегатима из целих Сједињених Држава или чак Вашингтона“.
Дробњицки упозорава да би се због неуспеха САД и Израела на Блиском истоку могао проширити антируски консензус унутар америчке политичке класе:
„Атлантисти би могли да покушају да значајно ојачају источни бок НАТО-а. Ни потпредседник САД Венс, ни Виткоф, ни Кушнер неће моћи то да спрече. Русија мора бити спремна за то“.