Боцан-Харченко за РТ Балкан: Нацизам опет диже главу у Европи – не смемо то дозволити

 

Дан када је нацистичка Немачка напала Совјетски Савез, 22. јун, званично је проглашен за Дан сећања и туге и то је један од најзначајнијих датума за нашу државу и за наш народ, изјавио је амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Боцан-Харченко за РТ Балкан, након што је положио венац на Спомен-гробљу ослободилаца Београда.

Боцан-Харченко је истакао да је то дан сећања и туге за све грађане Русије, јер скоро свака породица има неког међу погинулима, с обзиром да је страдало 27 милиона људи.

„Овај датум сада има и посебан, шири, међународни значај. За Србију је важан, и желим да захвалим свима, јер овде постоји сећање. Гаји се сећање на овај датум и што се тиче руководства, а пре свега наравно народа, обичних људи, који знају и поштују. Најважнија порука је да морамо да урадимо још више да не дозволимо јачање нацизма, јер нацизам диже главу, пре свега у Европи„, рекао је руски амбасадор.

Александар Боцан-Харченко указао је да је историјска чињеница да Немачка није била сама на дан агресије, већ да је Вермахт био сачињен од више нација тадашње „Уједињене Европе“, под окриљем Рајха.

„Сада морамо да урадимо све да би се спречило много тога што се и данас подудара са периодом пре Отаџбинског рата у Русији, јер Совјетски Савез је урадио скоро све у политичком смислу да се спречи ширење и распламсавање рата, али нисмо успели због ових дуплих стандарда подршке коју је Немачка имала од стране других западних земаља. Политика је била веома слична, а циљ тада проглашеног стратегијског пораза потпуно се подудара са данашњим циљем западних земаља, што они званично објављују. Ово се не крије уопште“, казао је Боцан-Харченко.

Он је рекао да постоје дупли стандарди у области људских права, јер сада је тек изашао редовни број извештаја Русије и Белорусије о поштовању људских права, у којем има пуно чињеница о дуплим стандардима и у овој области у Европи.

„Основна порука је да радимо заједно, да сарађујемо и да ћемо радити све што је могуће да не дође до понављања ових тешких догађаја и трагедије за целу Европу и цели свет“, истакао је руски амбасадор у изјави за РТ Балкан.

Нацистичка Немачка и њени савезници напали су 22. јуна 1941. године Совјетски савез. Велики отаџбински рат трајао је 1.418 дана и завршио се великом победом СССР-а 9. маја 1945. Догађаји поводом обележавања 85. годишњице од почетка рата одржани су у градовима широм Русије.

rt.rs / РТ Балкан