
© fakti.rs
РУСКЕ снаге су ослободиле Рај-Александровску која се сматра источном капијом за надирање ка много већем и важнијем Славјанску.
Узеле су Нови Донбас и још неколико мањих места и „размазују“ Украјинце у Константиновки и Красном Лиману. Али, добиле су коначно зелено светло за нешто много важније: за ударе по украјинским мостовима и логистици на реци Дњепар.
То је оно што се чекало дуже од четири године, а може бити знак да су руски генерали дочекали да им политички буду развезане руке – да могу ратовати „пуном снагом“.
Руси су за то користили навођене авио-бомбе лансиране са фронтовских бомбардера Су-34 и борбених авиона Су-35.
Мете су биле: железничка станица Запорожје-1, брана Дњепропетровске хидроелектране и комбиновани Преображенски друмски и железнички мост.
Саобраћај преко моста је блокиран, а најближи железнички мост је 85 км узводно, у Дњепропетровску.
Преображенски заправо чине два моста – једног преко Старог Дњепра и другог преко Новог Дњепра, који повезују обале велике реке преко острва Хортица.
Конструкција моста је издржала, али нису ни планирали да га потпуно сруше.
Мета су биле коловозне траке које су оштећене и захтеваће „значајне поправке“.
Пре почетка СВО преко бране Дњепарске хидроелектране пролазило је до 55.000 возила дневно (4 траке), а Преображенског моста до 24.000 возила (2 траке). Пројектовани капацитет железнице био је приближно по 48 возова дневно.
Сада је железнички саобраћај преусмерен ка Дњепропетровску, док се за друмски користи нови мост Запорожје-Дњепровск.
Украјински војни команданти већ упозоравају на несташицу муниције на фронту око Орехова, где је тренутно у току битка за Љубицкое.
Руски војни експерти, међутим, упозоравају: да би се коначно урушио непријатељски јужни фронт – за почетак морају бити онеспособљени и преостали мостови у Дњепропетровску.
Још није јасно да ли је ово тек почетак или ће Москва на овоме, бар за неко време, застати.
Војни аналитичар Јуриј Подољака је међу онима ко ји сматрају да је мостове на Дњепру требало избацити из игре још 2022-ге, а сада наглашава:
„Први приоритет требало би да буде блокирање комуникације између леве и десне обале Дњепра. То је Ахилова пета кијевског режима. Добро је што смо то коначно схватили“.