ЗВЕЗДА ВЛАДАР ЈАДРАНА: Црвено-бели крунисали сезону титулом у Загребу!

Кошаркаши Црвене звезде шампиони су АБА лиге! Први пут у историји клуба, црвено-бели постали су владари Јадрана, пошто су у Загребу за 3-1 у финалној серији победили Цедевиту са 89:79.

Цедевита се добро држала у првој четвртини, али је друга личила на почетак београдских дуела, када је доминирао тим Дејана Радоњића, уз сјајну ролу Чарлса Џенкинса.

Иако је Цедевита после Звездиних +19 пришла на пет поена заостатка, у завршници је тројка Џенкинса угасила наде Загрепчана, уз ефектно закуцавање опорављеног Маика Цирбесал, чиме је трасиран пут ка сигурној победи.

Црвена звезда је тако крунисала сјајну сезону на Јадрану, у којој је претрпела само четири пораза, два у лигашком делу сезоне и два у плеј-офу, од Партизана и Цедевите.

Прва четвртина: Почетак обележила борба Марјановића и Билана за превласт у рекету, а крај тројке

Марјановић је обезбедио Звезди први напад после подбацивања, а онда поентирао уз фаул, да би затим погодио и са линије пенала за 0:3. Уз тројку Томаса, Цедевита је преокренула на 5:3, да би сјајна сарадња Митровића и Марјановића донела тиму Дејана Радоњића изједначење.

Колико је Марјановић био користан у нападу, није му успевало да испрати корак Билана у дефанзиви у два наврата, али се искупио погодивши још једном баш уз фаул Билана, па је са линије пенала онда донео Звезди 9:11.

После прераног другог фаула Марјановића, Цирбес је добио прилику да заигра, а жестока игра у одбрани донела је нову серију слободних бацања, док је из игре једном креиран рутински шут Араповићу.

Талентовани 18-годишњак је погодио и једну тројку, а баш иза линије 6.75 су прецизни били Митровић и Јовић за Звездину предност. У напетој завршници, и Томас је погодио тројку са велике удаљености, али је поништена јер је нагазио линију. Протесте Гордића и Репеше игнорисали су арбитри, а Звезди су после тога само три секунде биле довољне да реализује напад. Учинио је то Џенкинс далекометном тројком преко руке, за 25:30.

Друга четвртина: Звезда фуриозно дошла до +19, Џенкинс у победничком ритму

Опрезна игра обе екипе у првој деоници је резултирала изостајањем контри, а прву добру прилику за лаке поене искористио је Јовић, после чега је Цирбес из хорога натерао Репешу да тражи тајм-аут.

Није успело хрватском стручњаку да тргне екипу, а неопрезност Гордића казнио је Џенкинс украденом лоптом већ на половини ривала, после чега је само преостало да положи лопту за серију од 9:0.

Чак четири минута била је Цедевита без поена, игра је личила на почетак београдских мечева, а наставак серије спречио је Рамљак ефектном блокадом над Вилијамсом, да би затим закуцао за 27:36 и тајм-аут Радоњића.

Уследио је улазак Марјановића, а фокусираност на њега омогућила је Калинићу да ухвати лопту испод обруча Цедевите, а затим и креира поене Тејићу. Тројке Вилијамса и Џенкинса водиле су Звезду до +18, и Марјановић је имао нову добру ролу, коју је морао да оконча због трећег фаула.

Утисак добре игре поквариле су ситнице које нису скупо плаћене, Тејић је фаулирао Зубчића при шуту за три поена, погођена су два слободна бацања, а са линије пенала је и Џенкинс четири пута узастопно непогрешив, и то уз повике “Ђенка, Ђенка”, захваљујући групи навијача Звезде који су дошли у Загреб. За крај полувремена, само је Рамљак још погодио, за 35:52.

Трећа четвртина: Звезда дуго одржавала предност, пад уследио у завршници

Примораност Загрепчана да крену на све или ништа само је отворила нове могућности растерећеној Звезди, а Дангубић је добијену минутажу искористио а НБА закуцавање, после чега је и Митровић погодио за три за очување разлике (46:62).

Није се мењао темпо, предност се и даље кретала око 18 разлике, а мали проблем за Звезду је представљао само четврти фаул Џенкинса, ког је заменио Бранко Лазић. Уз серију 8:1, Цедевита је наду задржала, пошто је последњи напад у деоници тројком окончао Зубчић (58:69).

Последња четвртина: Калинићев инат прорадио за +16, Цедевита узвратила до тројке Џенкинса

Као у првој четвртини, Билан је био офанзивни адут Цедевите, али то није било довољно, јер је прорадио инат код репрезентативца Србије Николе Калинића – прво је погодио тројку, а затим и закуцао за 62:78 у 34. минуту, када је Репеша узео нови тајм-аут.

Хрватска екипа је још једном показала карактер, нису се домаћини предали ни после блокаде Калинића над Бабићем, штавише, Зубчић је погодио за три и ново отапање предности. После поготка Вилијамса за 66:81 у 36. минуту, почела је серија од 7:0, па је Бараћ погодио за 73:81.

Звезда се није уплашила ни на +5, Вилијамс је на удвајање реаговао асистенцијом за Џенкинса, а уследило је брутално закуцавање Цирбеса, који се дуго није спуштао са конструлције коша, чиме је најављено славље Звезде у Загребу.