ТАКО СЕ БОРИ ЗА СРБИЈУ: “Орлићи” драматичним пеналима до полуфинала СП!

То може само фудбал, то може само Србија! “Орлићи” су у полуфиналу Светског првенства за играче до 20 година! После 120 минута без голова и невероватне драме на пеналима, изабраници Вељка Пауновића су са 6:5 (0:0, 0:0) победили селекцију САД и за финале ће играти против сензације зване Мали.

“Орлићи” Вељка Пауновића су показали како се игра за национални тим, вратили наду да нисмо заборавили шта је то добар, борбен, атрактиван и квалитетан фудбал и уједно су направили огроман успех.

Због њих људима у Србији није тешко да се буде у цик зоре и буду уз телевизоре, јер су сви од голмана, капитена Предрага Рајковића до последњег играча на клупи то заслужили. Они не играју фудбал како то Срби раде последњих 15 година, колико на пример нисмо играли на Европском првенству за “велике”, већ некако другачије.

Нове наде српског фудбала су осим уводног пораза од Уругваја, победама над Малијем и Мексиком као прве изашле из групе “смрти” и у осмини финала направиле право чудо против Мађарске (2:1).

Пенали: Драма и победа Србије!

Занимљиво, наши играчи су дизали руку и тако се јављали ко жели да преузме одговорност и изведе пенал.

Рајковић је одбранио први пенал који је извео Рубин, док је наш Здјелар био сигуран! Другу серију отворио је прецизно Пејн, а Мандић је шутирао преко пречке – 1:1!

На почетку треће серије Аријола је нешто слабије шутирао у леву страну, али се Рајковић бацио у супротну, да би Бабић имао доста среће приликом ударца такође у леву страну – 2:2. Уследили су одлични пенали Хиндмана и Грујића по средини за 3:3.

Пету серију прецизно је отворио Зелалем, а на идентичан начин је Живковић погодио исти десни угао (4:4), да би у шестој серији Соњора погодио рогаљ. Мало је недостајало да Рајковић постане херој, јер је извео пенал који му је одбранио колега Стивен и остало је 4:4.

Затим су прецизни били Делгадо и Антонов за 5:5, а Картер-Викерс је лопту послао преко пречке – и другу шансу, у осмој серији нисмо искористили, јер је Стивен одбранио пенал Вељковићу!

Драма је настављена тако што је Рајковић ухватио Рекеју “живу” лопту, а Максимовић је сигурно закуцао лопту у мрежу за 6:5! ЗА ВЕЛИКУ ПОБЕДУ!

Продужеци: Имали смо сјајну шансу

Занимљиво да Американци нису извели ниједну измену, а наш селектор Пауновић само једну поменуту када је увео Шапоњића. Иако се одлучивало о полуфиналисти Светског првенства, “орлићи” су решили да нападају, не да чекају.

Најпре је Живковић шутирао поред десне стативе са дистанце и онда најбоља шанса на утакмици у 96. минуту – Максимовић је на левој страни избацио Мандића, он је могао да шутира, али је несебично на другој стативи пронашао Шапоњића који је уклизао и са два метра није успео да спроведе лопту у празну мрежу. Каква штета.

До краја првог продужетка наши фудбалери су апсолутно контролисали дешавања на терену и опет показали да су бољи, само је изостао тај завршни ударац.

Нешто агилније су кренули Американци у последњих 15 минута и изнудили корнер после центаршута са леве стране, али је Рајковић потом био на правом месту. Деловао је свежије наш ривал у самој завршници, Вељко Пауновић је освежио везни ред Грујићем уместо Милинковић-Савића и концентрација је остала на нивоу као током целог меча. Узвратио је Антонов високим ударцем, а много је у бољој шанси био Грујић после акције са Живковићем, али је нешто лошије центрирао, па је одлука остављена за пенале.

Друго полувреме: Лукав слободњак Живковића, ређале се шансе “орлића”

Селектор Вељко Пауновић је од својих пулена тражио да играју без фаула када немају лопту на средини терена, а често је знао и да им покаже да што брже устану, јер нема потребе за губљење времена и расправу са судијама.

Као да им је пауза више пријала, па су два пута запретили у два минута – најпре је Здјелар са око 20 метара гађао горњи леви угао и шутирао преко пречке, да би затим Мандић на врло добро додавање Живковића оштро центрирао са десног крила и умало натерао Американце на аутогол, али је Картер-Викерс ипак отклонио опасност испред гола.

Одличну прилику “орлићи” су имали у 57. минуту када је Антонов са левог бока убацио лопту на супротну страну, Мандић у средини није могао до ње и она је дошла до заборављеног Живковића који је тукао фудбалски, из прве, на нашу жалост, поред даље стативе.

Крилни нападач Партизана био је актер готово свих наших акција, а у 69. минуту је Гаћиновић изнудио слободњак после ког је уступио место Ивану Шапоњићу, док је Живковић из прекида лукаво циљао поред живог зида у доњи леви угао, одакле је голман Стивен крајњим напором извукао лопту.

Четири минута касније узвратили су Американаци, севнула је контра “четири на пет” у којој се Томпсон спетљао након пријема у петерцу и изостао је завршни ударац из непосредне близине ка Рајковићу.

Борбеност је била на изузетном нивоу, те је тако наш везиста Максимовић у жељи да спречи излазак једне лопте у аут – уклизао и нехотице оборио помоћног судију, који није успео да остане на ногама.

Иако је концентрација мало попуштала у самом финишу, Србија је у 82. минуту још једном запретила пошто је Станиша Мандић снажно шутирао искоса са леве стране, а голман Стивен се још једном истакао врло добром одбраном. И четири минута касније су “орлићи” имали одличну шансу – Живковић је из прекида пребацио целу противничку одбрану и пронашао Милинковић-Савића који није најбоље захватио лопту главом из прилично добре позиције.

Грчевито су се бранили Американци у тим тренуцима, Бабићев покушај са дистанце изблокирао је Картер-Викерс, док је Живковић пробао са око 17-18 метара право у Стивена. Правовременом интервенцијом се истакао и наш Рајковић, и борба за полуфинале је отишла у продужетке.

Прво полувреме: “Орлићи” се разиграли, запретили и Американци

Уводних пет минута против протекло је у динамичној игри на обе стране, и Србија и САД су претежно мислили како да нападну противнички, а не да одбране свој гол, али су управо одбране биле на висини задатка, јер су конкретне прилике изостале.

До средине првог полувремена играло се нешто опрезније, без икаквог залетања с обзиром на огроман улог, па се шанса стрпљиво чекала. Било је доста центаршутева са крила, али се све завршавало интервенцијама одбрамбених бедема.

Баш средином првог дела игре је Андрија Живковић са десне стране успео да протури лопту између двојице чувара до Мијата Гаћиновића који из средине није успео да одигра како је замислио, а у тој фази недостајали су нам продори фудбалера Војводине и Немање Антонова по том левом боку.

На први ударац чекало се чак до 26. минута када је Сергеј Милинковић-Савић после продора Гаћивановић, искоса са леве стране послао лопту преко пречке, што је била најава да “орлићи” преузимају контролу. Ударац је опробао и Живковић, са истим учинком као Милинковић-Савић који је почео да господари средином терена са Максимовићем и Здјеларом, да би у 38. минуту амерички голман Стивен некако укротио разоран шут Антонова.

Уследио је корнер Живковића из левог угла и лопта је прохујала кроз петерац, а најближи јој је био Вељковић. У финишу првог дела узвратили су Американци преко Томпсона чији је ударац са око 10-так метара завршио мало поред десне стативе.