УГАШЕНА НАДА: Очајни “орлови” се у Данској опростили од Европског првенства!

Ако је неко и гајио наду у пласман на Европско првенство, она је угашена у Копенхагену. Фудбалери Србије поражени су од селекције Данске са 2:0 (1:0), па су уз Јерменију на дну квалификационе групе И са само једним бодом.

Места калкулацијама није било, Србији је победа била једина нада за останак у трци за Европско првенство, на ком наша репрезентација није учествовала од давне 2000. године, када је наступила као Југославија. У групи И, “орлови” имају само бод после четири утакмице, као и Јерменија која је поражена од Португалије као домаћин са 3:2.

У првом мечу, Србија је пред празним трибинама стадиона Партизана поражена са 3:1 док је селектор био Дик Адвокат, а ни под вођством Радована Ћурчића није се прославила. Безидејност и статичност у две кратке лекције кажњени су захваљујући уиграној екипи која је знала шта жели и како да до бодова дође.

Прво полувреме: “Хладан туш” за Србију, па одбрањен пенал за наду

Осим два мало оштрија старта на почетку, није се догодило ништа што би заинтересовало неутралног посматрача. Данци су само приказали жељу да добрим покривањем смање радијус кретања и опције Немањи Матићу, код ког је лопта и била најчешће.

Да су Данци дуго на окупу и уиграни, показали су дисциплином у постављању и транзицијом после погрешних пасова “орлова”, па су брзо прелазили у контраофанзиву са великим бројем играча, али су завршни пасови ипак на крају добро пресечени у два наврата.

Трећи је био кобан, у 13. минуту. Добили су кратку, ефикасну и болну лекцију изабраници Радована Ћурчића, лопта је преко пола терена муњевито дошла до Бендтнера, а док су дефанзивци каскали, Јусуф Поулсен је сместио у мрежу.

Мало јачи пресинг био је довољан Данцима на 30-ак метара од гола да се прекину напади Србије, тек је у 21. минуту први пут припрећено после шута Тошића искоса са десне стране по земљи, али је Шмајхел спречио погодак.

Србији је формација донела само велику гужву на средини терена уз одсуство било какве течности у игри, Митровић је у шпицу био потпуно одсечен, али су зато Данци знали шта ће са лоптом. После нове контре, Хојбјерг је сачекао Настасићево уклизавање и изнудио пенал, који је Стојковић у свом стилу одбранио. Чекао је голман Србије Агера при извођењу и полувисоки ударац по десној страни је зауставио, чиме је одржао екипу у игри у 34. минуту.

Ни то није донело никакав импулс осталима да учине нешто више на терену, Митровић је тек у 40. минуту изнудио слободан ударац са око 25 метара, Коларов га је извео тек до живог зида. Добро расположени Јусуф Поулсен још једном је тестирао рефлексе Стојковића, овај пут у скоку, па се на одмор отишло са 1:0.

Друго полувреме: Митровић погодио пречку, Јакоб Поулсен нокаутирао Србију после кикса Фејсе

С обзиром на то како се играло, само су прекиди могли да представљају потенцијалну опасност за Данце. Марковић је већ у првом минуту наставка изнудио слободан ударац са око 25 метара, за заборав га је извео Љајић, али је убрзо створена најбоља прилика, са мало веће дистанце.

Извео је оштро прекид Коларов са леве стране, Агер је заборавио на Митровића, чији је шут Шмајхел одбио од пречке. Голман Данаца био је на новим мукама после продора Марковића, његово одлагање лопте Љајићу резултирало је само новом интервенцијом.

Кјаер је “жути” картон зарадио пошто је био принуђен да фаулира Митровића у контри после сопственог кикса, касније је опоменут и Коларов, а прва промена у српском табору виђена је у 65. минуту уласком Костића уместо Тошића.

Време је одмицало на радост домаћина уз сачувану мрежу, још једна прилика пропуштена је Митровићевим пребацивањем на мало нижи центаршут Ивановића, док је у 78. минуту у последњем тренутку Агер уклизао испред нападача Андерлехта.

Фејса је у 87. деловао потпуно безвољно и ноншалантно, што није важило за свежег и мотивисаног резервисту Јакоба Поулсена. Лако му је одузео лопту на 30 метара од гола, пронашао простор за шут поред успореног Максимовића, што је било довољно за 2:0 и гашење наде и највећих оптимиста. После свега виђеног, још бизарније и бесмисленије је изгледала последња измена на утакмици, када је Ћурчић у игру увео Шкулетића уместо Александра Митровића.