ЈУНАК АБУБАКАР: Партизан победио у Лиги Европе после шест година!

Фудбалери Партизана радовали су се у Лиги Европе први пут после шест година и на старту Л групе савладали АЗ Алкмар на свом терену са 3:2 (2:1). Јунак црно-белих био је двоструки стрелац Абубакар Оумару, победу је “печатирао” Андрија Живковић у 89. минуту.

Ништа у Хумској није изгледало као да се игра европска утакмица, а давно је била 2009. када је на истом месту пао Шахтјор из Доњецка. Тада су се навијачи српског шампиона последњи пут радовали у Европи.

На трибинама је било тек око 10.000 навијача, карте су се продавале испод цене, а поједини навијачи су се више трудили да звижде Бабовићу, него да подрже изабранике Зорана Милинковића.

Они који нису дошли на стадион, пропустили су први тријумф Партизана у Лиги Европе после шест година у режији златног “орлића” Андрије Живковића и егзекутора Абубакара Оумаруа.

Црно-бели су у првом полувремену потпуно надиграли госте из Холандије који су до поготка дошли из једине шансе. Уводни тренуци су протекли без већих узбуђења и без шутева ка голу, да би ерупција одушевљења уследила у 11. минуту – Живковић је из корнера са леве стране пронашао Оумаруа који је надвисио чуваре и главом закуцао лопту у мрежу за 1:0!

АЗ се полако ослобађао притиска и по истеку пола сата игре дошао до поравнања, такође из прекида. Ван дер Линден је центрирао са леве стране на другу стативу, тамо је Јансен вратио лопту главом у средину, где ју је лоше закачио Јевтовић и она је дошла до Ван дер Линдена коме није било тешко да из петерца затресе мрежу Живковића за 1:1.

Тај резултат је био на снази тек пет минута, јер су црно-бели опет заслужено повели, са готово истим актерима у главним улогама. Андрија Живковић је избацио Вулићевића на десној страни одакле је бек Партизана центрирао за Абубакара, а он је из прве погодио доњи леви угао за 2:1 и овације са трибина.

Нових узбуђења до полувремена није било, наставак је почео добром акцијом у којој је ипак Шапоњића зауставио Брежанчић, док је АЗ запретио тек у 61. минуту, пошто је Јансен био заборављен на ивици петерца. Из прве, шутирао је преко пречке, док се мало касније истакао Живко Живковић спречивши изједначење добром интервенцијом, када је дефанзивцима умакао Гувелеув.

Када је дошло време за измене, Милинковић је освежио напад увођењем Божинова уместо Шапоњића, мало касније је овације добио Оумару када је на терен крочио Илић, а у међувремену је Партизану пут до победе олакшао Хупертс добио црвени картон због неопрезног старта.

За крај црно-беле вечери побринуо се Андрија Живковић потврдом победе, у 89. је рутински матирао Рошеа на пас Саше Илића, но због несмотрености одбране, тријумф је био минималан. Олако изгубљена лопта дошла је до Хенриксена, Норвежанин је са 20-ак метара неодбрањиво шутирао у доњи угао.