ФИНАЛЕ АБА ЛИГЕ: Очајна Звезда изгубила у Загребу

Благо речено очајно. Заиста је тешко пронаћи речи којима би могла да се опише игра Црвене звезде у трећем мечу финалне серије АБА лиге против Цедевите. Направили су црвено-бели толики број почетничких грешака на обе стране терена, да их је тешко и побројати и заслужено изгубили у Загребу – 72:62. С обзиром на грешке и на кретање резултата, на крају резултатски дефицит и није био толико велики.

Једина утеха за српски тим може да буде то што су имали право на грешку, јер ће већ у четвртак имати нову меч лопту и нову шансу да освоје титулу.

Да би се то догодило мораће што пре да избришу свих 48 минута меча у Загребу и да прикажу много бољу игру у четвртој утакмици и избегну евентуалну мајсторицу у Београду.

Што се поена тиче, Марјановић је постигао 16, Калинић 10, а Џенкинс и Митровић по осам, док је у домаћем тиму Бараћ дао 15, Бабић 12, а Билан 10 поена.

ПРВА ЧЕТВРТИНА

Почетак меча је прошао у знаку Николе Калинића и Мира Билана. Њих двојица су били задужени за поене на старту туакмице. Калинић је постигао шест, а Билан четири поена на самом почетку. Али, тада се у игру укључио Роко Лени Укић који је погодио две везане тројке, а на другој страни су Марјановић и Вилијамс били половични са линије пенала, па је резултат после пет минута био 14:8 у корист домаћина. Додатни проблем за Радоњића је била неспремност Мајка Цирбеса који због повреде није могао да игра.

Тада је тренер српског тима покушао да променама покрене свој тим, па је у игру увео Јовића и Џенкинса уместо Вилијамса и Блажича. Успео је у томе, јер су управо двојица нових играча размрдала мало игру у нападу, па је резултатски заостатак брзо смањен (18:15). Међутим, проблем је тада створио Јовић који је у кратком временском периоду направио чак три личне грешке. Управо су ти фаулови дали шансу домаћем тиму да дође до неких лаких поена са линије пенала., па су тако после првих десет минута имали предност од седам поена разлике – 23:16.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Много агресивније су играчи домаћег тима наставили да играју, пре свега у одбрани, а у томе им је додатно помогла и чињеница да је Цирбес повређен, па је Радоњић на паркет био приморан да изведе нижу поставу са Тејићем на позицији центра. Готово два минута друге деонице није биоло поена, а ту серију је прекинуо Лука Бабић и то погођеним слободним бацањем, после техничке грешке коју је добио тренер црвено-белих због приговора судијама. Додуше, мора се признати да су арбитри (Болтаузер, Јавор, Кољеснић) имали неке чудне одлуке попут неспортске личне грешке Марјановићу која је омогућила Цедевити да стекне двоцифрену предност (29:16), пре свега захваљујући центру Бараћу који је поред погођених пенала погодио и тројку.Прве поене је Звезда постигла тек у 13. минуту и то после слободних бацања које је погодио Дангубић.

Ни у наставку црвено-бели нису успевали да пронађу добру игру у нападу, већ су до поена долазили углавном са пенала, док је домаћи тим имао много бољи проток игре и тако чувао предност која је на око пет минута пре полувремена износила и „плус 12“ (35:23). Колико су грешили је могло да се види и када је Блажич покушао да дода лопту Вилијамсу, али је бацио превише високо.Једини расположен за игру у нападу је био Боби који је правио велике проблеме Бараћу и Билану који су пре паузе имали две, односно три личне грешке. Тада је успео да му се „придружи“ Вилијамс и да тако колико-толико смање разлику на подношњивих (41:33). Имаће Дејан Радоњић шта да замери својим изабраницима у паузи, јер је дефинитивно да ће морати да играју много боље уколико желе да дођу до победе.

Што се кошгетерских учинака тиче, Томас је постигао девет, Укић осам, а Бараћ седам поена, док је у екипи Звезде Марјановић дао 11, а Калинић четири поена мање.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Ни почетак треће деонице није давао неку велику наду кошаркашима Звезде, поново су правили почетничке грешке у нападу, а у одбрани су такође били превише летаргични. То су домаћини користили и створили највећу разлику у мечу (50:35). Једноставно, игра на обе стране српског тим је била благо речено лоша, а доказ свега тога су били и поени Бараћа који је после промашаја Укића за три поена остао потпуно сам, нико му није чак ни пришао и лагано је поентирао. Од тог момента је предност домаћина наставила да расте, а гости су изгледали као да су се предали (60:40). Гости нису успевали да пронађу решење, па су домаћини у последњу деоницу ушли са огромном предности (68:48).

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Никакве промене није било у игри црвено-белих ни у последњој деоници. Домаћи тим је играо таман онолико колико му је потребно и трудио се да чува стечену предност. Колико је меч сам по себи био занимљив, можда најбоље говори чињеница да је кратак прекид због осветљења у дворани изазвао једино велико узбуђење. За разлику од Цедевите која је у Београду успевала да надокнади велике резултатски дефицит, Звезда у томе, пре свега због веома лоше игре на обе стране терена, никако није успевала. Чак им није помогло ни то што домаћи тим за четири минута последње деонице није постигао ниједан поен. На крају, с обзиром на кретање резултата, дефицит и није био толико велики. Највише због чињенице да је Цедевита за десет минута постигла укупно четири поена – 72:62.