ЦРНО-БЕЛИ КРАХ: Партизан повео, па примио три гола и испао из Лиге Европе!

Какву су само шансу пропустили фудбалери Партизана да и на пролеће 2016. на евро-сцени! У одлучујућем мечу 6. кола Лиге Европе они су, уз искључење Андрије Живковића у 80. минуту, изгубили од Аугзбурга са 1:3, а како су овог директног ривала за пролазак даље савладали у гостима истим резултатом, због лошије укупне гол-разлике нису успели да по први пут “презиме” у такмичењу под окриљем УЕФА.

У последњих 30 година, само су две генерације фудбалера Партизана успеле да дочекају пролеће у Европи, најпре 1989, а онда 2005. године. Чинило се да ће се то догодити и после предстојеће зимске паузе, али је из праве спортске драме у Хумској као задовољан изашао само гост из Немачке. И, имајући у виду све што су домаћини урадили, а и какве су шансе пропустили, имају итекако за чиме да жале.

Црно-бели су уз две промене за којима је посегао тренер Љубинко Друловић, вративши голмана Живка Живковића међу стативе, а у одбрану Бразилца Фабрисија, започели меч одлуке на сјајан начин. Уз фантастичну подршку са трибина, они су већ у 11. минуту надмудрили ривале, који су тренутно 16. у Бундеслиги. Испуцана лопта са половине српског шампиона дошла је до Оумаруа, који ју је прихватио између два чувара, стуштио се ка казненом простору и ушавши у њега по десној страни ниским ударцем у даљи угао матирао Хица.

Транс “гробара”, који су своје љубимце најпре бодрили уз огромну заставу са ликовима јунака филма и серије “Отписани”, додатно је дао крила Друловићевим изабраницима. Пре свега на борбености, у везном реду и одбрани. Ипак, скоро читав остатак првог полувремена је прошао без колосалних прилика, па су тако брзо у заборав отишли покушаји гостију са дистанце, као и један који је имао Андрија Живковић. Све се на терену променило непосредно пред предах.

Јер, у другом минуту судијске надокнаде времена, кобан по домаћина био је слободњак Аугзбурга са левог крила. Центаршут Троховског омогућио је Хонг Јеон-Хоу да, код ближе стативе, умакне Јевтовићу и лопту ћушне ка мрежи довољно добро да збуни голмана Живковића. Изједначење, међутим, није био крај Партизанових мука.

Недуго након што је почело друго полувреме, у 51. минуту Аугзбург је повео. Бајер је са леве стране упутио лоб-додавање на десну страну, “бубамару” је, умакавши офсајд замци али и Нинковићу, прихватио Верхаг. Капитен Бундеслига се приближио још својој мети, те не толико снажним колико прецизним ударцем постао други играч који је надмудрио Партизановог голмана.

Па опет, иако је постало јасно да ако црно-бели напад до краја затаји, а гости још једном савладају Живка Живковића, Партизан испада – панике у домаћем табору није било, као што ни подршка црно-белима није престајала. Та подршка је умало постала ерупција одушевљења у 56. минуту, када је слалом Брашанца окончан ударцем који је Хиц успео да одбије, после чега је на лопту натрчао Нинковић и био прилично непрецизан.

И, када се чинило да ће црно-бели надмашити себе и девет претходних генерација клуба из Хумске, а повод за то је била и погођена пречка од стране поменутог Нинковића у 73. минуту, драма је достигла врхунац осам минута кансије. Због другог жутог картона, овога пута због играња руком у скок-дуелу, Андрија Живковић је искључен, те су црно-бели у финишу са играчем мање морали да бране стечено.

Имао је у самом финишу Партизан колосалну шансу, јер је због тоталне офанзиве ривала Брашанац сам истрчао контранапад, но и поред прекршаја ривала на рубу казненог простора упутио је ударац. Он није био довољан да се резултат промени на 2:2, питање је шта би било да је фудбалер Партизана пао, али је на крају пао Партизан. У 89. минуту Верхаг је са десне стране центирао ка даљој стативи, тамо је резервиста Кајуби главом вратио лопту за Бобадиљу, а овај такође ударцем главом – одвео Аугзбург даље, а завршио овосезоноску евро-причу црно-белих.